| Triscau_Dumi_1999 a întrebat:

Salut am o problema mare mare de tot. Am schimbat pasta termoconductoare de la procesor(Intel) pasta find ce-a originala ce-a de pe cooler am pus una alba pe nume ""pasta silikonowa""
Ininte cu pasta veche care era aproape evaporata aveam maxim 50 de grade C. Acum de cand am pus pasta aceasta noua am 99°C si filmat faza cum urcau gradele doar cand eram in modul bios
P.S: am intins pasta pe toata peste procesor, dupa lafel 99°c, dupa am pus doar cat un bob de mazare si am pus cooler peste el si tot lafel 99°c.
Si da am conectat si firul ventilatorului

Cine este dispus sa ma ajute
Skype: constantin.triscau
Ms anticipat

7 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Foloseste o alta pasta, si iti recomand de cea argintata, are culoare argintie. Cea pe baza de silicon sau aracet, adica cea alba este egala cu 0. Curata si coolerul de praf.

| Triscau_Dumi_1999 explică (pentru laurentiu80):

Am curatat cooler de praf dar am citit acum recent ca aceasta pasta ajuta
adica na la utilizare intensa ajunge cam la 50-200 grade C
Orcum am o setare in bios care pot umbla in el chiar cu mouse-ul laughing

| halogen001 a răspuns:

E posibil sa nu stea coolerul corect. Trebuie stearsa pasta si aplicata din nou, in strat foarte subtire - sa nu aiba fire de praf sau ceva care sa tina coolerul ridicat. Eu am pus la mine tot pasta siliconica, cam 2 - 3 picaturi pe radiator numai si am intins pasta in strat foarte subtire si cat mai uniform cu un card de plastic - altii pun pasta pe procesor cat 2-3 picaturi si apasa coolerul sa se intinda singura. Cel mai important e sa fie bine instalat coolerul - daca sta putin ridicat intr-o parte, nu raceste deloc. Coolerul sa fie curatat de praf, ventilatorul sa se invarta. Procesorul merge bine intre 40 - 65 grade. Pe la 80 incepe sa se strice (in functie de model - unele rezista mai mult - altele mai putin)
Daca urca asa de repede, sigur nu facea contact bine coolerul cu procesorul.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca pasta e mai tare, e posibil sa stea in strat gros, sa nu se intinda bine si mai mult sa izoleze decat sa conduca caldura.

| gelu1970 a răspuns:

Pasta termica are efect 0 daca o pui in cantitate mare sau daca pui de asemenea prea putin. in plus trebuie intinsa in mod uniform. ca ai pus pasta termica siliconica, nu inseamna ca nu isi face treaba, insa e mai putin calitativa si in timp isi perde proprietatile mai repede comparativ cu o pasta termica ce are continut de argint.
eu cred ca nu ai aplicat nici pasta termica cum trebuie si nici nu ai fixat perfect cooler pe procesor, adica nu face acel contact perfect ca sa preia caldura.
ca o paranteza, pasta termica se aplica doar pe procesor. daca spui ca ai mai pus si pe cooler...imi dau seama ce tocana ai facut acolo. nu trebuie sa te miri ca efectul e 0.

| TechGuyTpu a răspuns:

Aia este o paste izolatoare de masini, macar informeaza-te ce pui acolo.

| K0sti a răspuns:

Daca voi credeti ca se pune orice pasta si oricum...
http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/