| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu radio prin shoutcast prin winamp si la mine figureza ca merge si cand dau click pe link mie imi descarca listen-ul dar la altii nu merge. poate sa ma ajuta cineva care stie mai bine? il rog frumos! dau fundawinking

4 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

Normal ca nu merge, deoarece prin winamp poti sa transmiti doar in local host, adica 127.0.0(in aceeasi retea)
uite aici un tutorial
http://contactit.blogspot.com/......ernet.html

| MilkyWAY3027 a răspuns:

1)daca ai router trebuie sa deschizi porturile pe care trasmiti de asemenea trebuie trecute la exceptie in Firewall porturile respective (asta daca ai vreun Firewall pe Windows activat). 2) e posibil de asemenea ca firma care ti-a distribuit internetul sa iti blocheze majoritatea porturilor (mai sunt si firme care fac acest lucru) 3) e posibil sa nu ai IP public iar cu un IP de retea nu poti trasmite decat in retea. (retele de cartier nu prea distribuie IP-uri publice ) De mers nu merge fiindca una din lucrurile care ti le-am spus mai devreme blocheaza porturile catre internet. Ce ma mira pe mine ca vad pe multi ca se chinuie sa faca radio cu "shoutcast" sau cu SAM.Eu cand aveam boala sa fac broadcast foloseam Jet Audio (varianta gratuita) mai bine zis Jetcast (este inclus in Jet audio) e simplu de configurat, "shoutcast" e aiurea rau iar SAM este cu plata si nu as da bani pe asa ceva atat timp cat exista alernative gratuite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MilkyWAY3027):

Poti sa imi lasi ceva sa te contactez sa imi explici mai multe despre cum sa folosesc jetcast?

| MilkyWAY3027 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici http://www.maneleradio.net/cum-fac-radio-cu-jetcast.html gasesti un tutorial simplu (explicat in imagini) si adresa de descarcare catre Jet Audio (JetCast). De asemenea daca vrei sa transmiti din winamp descarca de aici jetCast DSP http://www.jetaudio.com/download/jetcast.html se configureaza la fel ca cel din Jet audio.