| Harraf a întrebat:

Am un laptop imprumutat de la un prieten, iar azi la pranz s-a intamplat sa nu mai porneasca windowsul cum trebuie ( windows xp ), si se restarteaza in continuu. Am incercat sa reinstalez windowsul dar cred ca dvd-writeru nu mai este functionabil, deci nu am nicio idee! Daca ma puteti ajuta am pus linkul asta : https://vid.me/HVPB < e un video scurt!

Mentionez ca ziua trecuta mergea perfect, iar ziua urmatoare ..boom sad. Daca dvd-writeru este stricat, se poate inlocui ( inca o data, este laptop )?

Cam cat ar costa daca il duc la service?

Multumesc mult! Va rog fara raspunsuri nestiutoare, uratewinking. Dau funda

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Da pe ultima configuratie cunoscuta ce a functionat, cand iti iese meniul cu safe mode. dvd se poate inlocui. la service in tara romaneasca nu stiu cat au sa iti ia.

| Alexanul a răspuns:

Salut, nu cred ca e de la windows, am un prieten cu un laptop care facea la fel.La dus la service si i-au spus ca e de la praf, dar poate sa fie si alta problema.Un dwd-writer e 40-80 lei sau poti pune windowsu pe un stick si sa-l reinstalezi cu stikul.Si varianta cu service ar putea fi de la 50 pana la 150-200 lei. depinde de problema.

| danutzu96 a răspuns:

Poti incerca sa faci un stick cu windows xp si sa instalezi de pe el. Gasesti tutoriale, era un programel care ii bagai iso de la xp si stickul si ti-l facea. Apoi selectezi din bios sa bootezi de pe el si instalezi ca de pe cd/dvd. Poti incerca sa scrii windowsul pe DVD poate are probleme doar cu laserul pentu cd. Dvd-RWiterul se poate inlocui si nu este o chestie dificila, mai greu este sa gasesti unul compatibil cu lapopul tau.

| Harraf explică (pentru Alexanul):

Hm... am un stick de 4 gb ( gold ) imi ajunge sigur pentru windows si drivere, asa-i? Imi poti spune cumwinking? Cu ce program pun windowsu pe stick ( sunt pe un pc-tot cu cu windows xp ) si care sa fie Boot order,, ca dupa ma descurc. Imd iti dau funda

| Alexanul a răspuns (pentru Harraf):

Nu iti trebuie program ca sa pui ceva pe stick doar dau copiezi windowsul si il pui pe stick. Dupa dai il pui in laptop si cred ca te descurci.Si da pentru winodows xp iti ajunge un stick de 4gb.

| danutzu96 a răspuns (pentru Alexanul):

NU SE FACE ASA! Urmareste un tutorial de pe net sa vezi cum se face. Daca faci asa fisiere de boot nu se vor copia si stickul nu este bootabil. Penru windows xp ajunge si un stick de 2gb.

| Alexanul a răspuns (pentru danutzu96):

Nu stiu la tine ce nu merge :] La mine doar l-am copiat si a mers.Si ca sa stii si tu ajunge si un stick de 1 gb, dar el nu a intrebat cat trebuie ci daca ajunge.Esti pe langa situatie:]

| danutzu96 a răspuns (pentru Alexanul):

Eu cu asa ceva am facut https://rufus.akeo.ie/. Nu stiu cum a mers la tine sa copii direct fisierele. E ca si cum as lua un cd si as copia fisierele de pe un alt cd de windows pe el, si normal ca nu va boota. Sti ce e ala sector de boot? Ia uitate la o imagine iso cu windows si o sa vezi jos ca scrie „bootable image„ si uitate si la alta imagine cu un joc si o sa vezi ca scrie „non bootable image„ (DE CE CREZI CA SE INTAPLA ASTA?). Eu cred ca tu esti pe dinafara.