| G1o8al a întrebat:

Salut, am un microfon cu mufa usb și am decis sa îmi iau o placa audio externa aceea connectandu-se doar cu jack, astăzi am primit comanda cu un cablu din usb la mufa de jack însă nu merge, nu se aude microfonu cu el, aveți idee de ce?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Microfoanele cu USB au in ele un circuit electronic de codare analog/digital, care le face utilizabile doar conectate prin mufa USB.
Daca ai placa audio USB (extern), la ele se conecteaza doar microfoanele ("electret") specifice calculatoarelor, care sunt analogice. Un simplu cablu adaptor nu poate face convertirea analog/digital sau invers.

Ai doua alternative:
1. Introduci microfonul intr-o mufa USB si-l folosesti ca atare (poate necesita driver specific) sau
2. Iti cumperi un microfon de calculator (e bun si cel mai ieftin) care are mufa jack si-l introduci in placa de sunet, la mufa de microfon (si in acest caz este posibil sa ai nevoie de driver pentru placa de sunet).

1 răspuns:
| G1o8al explică (pentru Bula):

Salut, l-am folosit pana acum cu usb. Este un microfon de studio care costa în jur de 200-250 lei. M-am decis sa îl trec pe jack ca să folosesc placa de sunet externa, din păcate mi-am dat teama singur happy