| Curiosul999 a întrebat:

Salut ce lentila e mai bună la camera f2.2 sau f1.9? Daca am f1.9 îmi pot cumpăra o alta lentila de pe net cu f2.2?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lentila cu distanta focala mai mica poate fotograia mai bine de aproape si - de regula - au si luminozitate mai mare.
Pentru fotografiaere foarte apropiata poti folosi si inele inrmediare.
Obiectivele cu diametru mai mare au luminozitate mai mare.
Ca urmare, alegerea obiectivului se face dupa distanta de fotografiat si luminozitatea subiectului.

| NLS a răspuns:

F/x.x reprezinta deschiderea maxima a diafragmei obiectivului.
Se mai numeste simplu, APERTURA.

Cu cat acel numar e mai mic, cu atat intra mai multa lumina la senzor, si poza iese mai calitativa.

Deci nu trebuie sa cauti obiective cu f/2.2,
f/1.9 e mai bun din toate punctele de vedere, si in orice conditii.

In lumina puternica, faci poze la fel de bune si cu f/2.2 si cu f/1.9.
Nu exista nici o diferenta intre ele, daca e multa lumina afara.

Insa cand e innorat, sau incepe sa se insereze, f/2.2 incepe sa isi arate limitele, si ai nevoie de apertura mai mare (o diafragma care se deschide mai larg),
adica de f/number mai mic
(f/1.9, f/1.8, f/1.7, f/1.4... etc).

Si ce zice Bula e partial adevarat (atata ca acolo trebuia sa spuna: apertura, nu diametrul).
Si nu e mereu dorit sa fotografiezi cu un obiectiv cu distanta focala mica (sub 25 mm),
pentru ca desi cuprind mai mult in cadru, denatureaza liniile.
Sunt bune pentru peisaje de natura, dar nu pentru portrete.

Ce mai trebuie sa stii, e ca in afara faptului ca obtii poze mai calitative avand o apertura mai mare,
separi mai bine subiectul de fundal (si se doreste asta in cazul portretelor).
Adica acel efect de bokeh e mai pronuntat la lentilele cu f/1.8 fata de cele cu f/2.4, etc