| 6Anonim9 a întrebat:

Salut!
Ce tip de imprimanta e cea mai rentabila?

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Laser alb-negru.

| Anamaria9916 a răspuns:

Salut! Eu am un Canon G3415. Sunt extrem de mulțumită de ea. Imprimanta e. scumpuță (700-800 de lei) dar cerneala costă vreo 30 lei / culoare și mă ține 1 an ( face 12000 pagini cu negru și 7000 colorate). În condițiile în care imprim mult, enorm. Mi-am scos pentru facultate cărți de sute de pagini și mai am mai bine de jumătate din rezervor.
Înainte am avut un Hp cu cartușe. La fiecare 100 de pagin aveam nevoie de cartuș nou care costa în jur de 120 lei ( măcar o dată la două luni aveam de plătit câte 200-240 lei. )

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu am imprimanta laser alb negru cam de 3 ani. Am luat-o cu 350 lei si cam anul trecut am schimbat toneru ( 50) lei. Nu pot sa stiu exact cate foi am scos pana acum dar undeva in jur de 1000+ sa zic. ( diferite acte, pentru facultate, carti, etc).
Eu zic sa intri pe eMAG/mediagalaxy/etc si sa cauti una cu laser alb-negru cu review bune si cat mai ieftine si asa sigur nu dai gres.
asta e ce am eu: https://www.emag.ro/......D7R8RBBBM/
Partea de wi-fi nu merge dar asta este. ii dau un 4/5 din cauza la acest fapt. In rest nu m-o dezamagit. Din ce am citit toneru care este inclus cu ea din fabrica se consuma foarte repede( confirm asta) iar cele ce le cumperi separat tin mai mult. Bafta!

| Brizbriz a răspuns (pentru Anamaria9916):

Tipul nu a zis pentru ce ii trebuie, e o idee DEOSEBIT de proasta sa iti iei o imprimanta pe cerneala daca nu folosesti toate capetele cel putin odata pe saptamana, alfel se usuca si nu mai merg

daca tiparesti rar, atunci o imprimanta laser, insa sa fii atent ca si aia se poate usca

in alta ordine de idei, trebuie sa cauti si sa citesti review-uri, cum a spus si Anamaria9916 sunt producatori efectiv NESIMTIT de jigodii (da, mai ales HP, care face magaria asta la cam toate produsele lor, laptop-uri nu merg decat cu baterie originala, memorie certificata HP, etc.), care te forteaza sa folosesti numai capete originale, pe care nu le poti reumple samd... auzi, imprimanta noua costa 220lei, iar dupa ce se golesc, cartusele, alea costa 180lei angry

| Aditu94 a răspuns:

Salut, ce mai rentabila imprimata, este cea care are cartusele cele mai ieftine, nici de cum utilajul insine. De ex. daca imprimanta e de 800 lei si cartusele de 250 lei, si alta imprimanta e de 1500 lei si cartusele 50 lei, am dat ca exemplu, nu stiu normal cat este, dar eu inainte sa cumpar o imprimanta ma uit sa vad consumabilele ce pret au, degeaba iti permiti o imprimanta buna daca nu ai cu ce sa o intretii. Dupa cum vezi pe net, olx si alte site-uri de genu multi vand imprimantele pe motiv ca nu isi permit sa le schimbe cartusele.

| Nirvanaaa a răspuns:

Am aceeași imprimanta ca Anamaria9916 și e foarte buna. Costa ea putin mai mult, dar nu te costa consumabilele atât. Nu se consuma repede, și dacă nu iti mai tipărește o culoare ca ai ținut-o 3 luni nefolosita ( cum am pățit eu laughing ), poți sa rezolvi asta ușor, ca te ajuta manualul lor de instrucțiuni. Recomandabil măcar la o luna sa tipărești ceva. Isi merita banii.
E ok si e de calitate.

| Brizbriz a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Cum rezolvi ca nu iti mai merge o culoare?
am cautat manual-ul si nu vad solutia

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Brizbriz):

Scoti duza sa vezi cum scoate culorile.
Apoi cureți capul de imprimare (normal) sau în profunzime - asta iti consuma putina cerneala, dar măcar merge după.
La mine a mers doar cu varianta în profunzime. Măcar nu am băgat-o în service aiurea.

| Brizbriz a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Aha, misto, merci

| Anamaria9916 a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu când am cumpărat-o tipul din magazin tocmai de asta mi-a recomandat imprimanta. Zicea că se uscă greu ( nu că nu se uscă). Prima imprimantă, cu cartuse, HP se usca după o săptămână- două dacă nu o utilizam. Imprimanta Canon o am deja de ceva vreme. Am fost plecată 4 luni în Spania, când m-am întors am folosit-o fără nici o problemă, nu s-a uscat. Sincer am rămas surprinsă. Nu o folosesc săptămânal, uneori nici lunar, dar am momente în care scot în 2-3 zile sute de pagini.
Cu imprimanta Hp, ai mare dreptate, a fost deosebit de ieftină, în jur de 200 lei. Imprimanta a fost la prețul a două cartușe, dar am iești de zeci de ori mai scump cu ea. cu banii de cartușe mi-aș fi luat o imprimantă cu laser extrem de bună laughing

| Anamaria9916 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Eu o am de 2 ani, nu mi s-a uscat până acum deși nu o folosesc lunar, dar e bine de știut că pot rezolva ușor. Mie foarte multă lume mi-a recomandat-o.

| Brizbriz a răspuns (pentru Anamaria9916):

Da, multumesc, si eu o sa ma gandesc acum la o imprimanta dinasta pe cerneala, vad ca, chiar merita, si are si solutie de curatire daca totusi ajunge sa se usuce