| DoctorOtker22 a întrebat:

Salut! De câteva zile laptop-ul meu se conectează câteva secunde la internet și după se decontează, chiar și când arată că e conectat nu funcționează internet-ul am incercat și prin cablu și prin router și degeaba, de asemenea am verificat și driver-ul de la placa de rețea și pare ok.Care ar putea fi problema?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) Ai restartat modem-ul?

2) ai reinstalat driverul de retea? (atat cel prin cablu Ethernet, cat si driverul de Wi-Fi)

Ultimele versiuni le gasesti pe net, pe site-ul laptopului.

3) Ai sunat la provider sa intrebi de ce pica?
Ei pot vedea din programele lor unde e problema.

4) "chiar și când arată că e conectat nu funcționează internet-ul "
Asta e irelevant, e un bug de Windows, si la mine arata la fel cand a fost netul de la Vodafone picat 24 de ore.

| SddCV a răspuns:

Buna ziua!
Este posibil ca laptop-ul dumneavoastra sa aiba un sistem de operare care a fost anulat de catre Microsoft, ceea ce inseamna ca driver-ul pentru internet este corupt/prea vechi si trebuie reinstalat sau inlocuit cu altul mai nou. Pentru conexiunea de cablu(Ethernet) poate sa fie la fel, sau pur si simplu portul sa fi putut realiza conexiunea doar pentru ceva secune. ASTA INSEAMNA CA E STRICAT, SAU POATE FI CEVA DE DRIVER. NU STIU EXACT, IMI DAU CU PAREREA! Am o problema similara cu un laptop mai vechi, in care portul HDMI nu merge pentru ca e stricat.
Sper ca am putut ajuta!

| DoctorOtker22 explică (pentru NLS):

Salut! Nu este problemă de internet, pe PC. îmi funcționează perfect. am incercat acu să reinstalez ultimele drivere atât la cablu Ethernet cât și la wifi. de pe site-ul producătorului: https://pcsupport.lenovo.com/......river-list și tot aceiași problemă se conectează și îmi zice că conexiune a fost întreruptă după ceva timp... Țin să menționez că am windows 10 și am luat driverele pentru Windows 10 oare asta să fie problema să trebuiască să fac update de Windows sau nu e nevoie?

| DoctorOtker22 explică (pentru SddCV):

Am windows 10 deci nu cred că e prea vechi iar driverele am încercat să le reinstalez fără rezultat.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mai da un restart la laptop din cand in cand.

| User252426 a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Poate este un bug ceva. Poate ai nevoie sa resetezi router ul.
Sau cel mai grav nu este compatibila placa de retea cu reteaua ta de exemplu Vodafone. Sau chiar unele computere nu merg pe orice retea