| Curiosul999 a întrebat:

Salut de ce pe acest laptop scrie Windows XP dar are o eticheta cu Windows 98 și sistemul de operare e tot Windows 98 de ce mai are aceea eticheta?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce scrie când tastezi în caseta de cautare "winver" și intri pe respectivul "program"?

Daca scrie Windows 98 (eventual Windows 98 SE),
Atunci sistemul de operare e Windows 98, si daca pe ecran tu vezi wallpaper ul de WinXP, înseamnă că cineva a aplicat(setat) acel wallpaper.

Exista și programe care schimba total interfata întregului Windows, si pot face ca un Windows 98 sa arate precum WinXP.
Dar el rămâne Windows 98.

Logo-ul de pe carcasa laptopului indica cu ce sistem de operare a venit laptopul din fabrica.
Adica (tot) Windows 98.
Asta e mai mult sau mai puțin relevant, pentru ca ar putea fi orice sistem de operare compatibil acum pe el,
inclusiv XP, sau Windows 7 Starter (o ediție trunchiata de Windows 7, doar pe 32 biți, pentru tarile sărace).

3 răspunsuri:
| Curiosul999 explică (pentru NLS):

Ok mulțumesc dar acest laptop de ce nu are tasta dedicata de Windows? https://www.olx.ro/......iFeqw.html

| NLS a răspuns (pentru Curiosul999):

Tasta Windows a aparut pentru prima data pe Windows 95, lansat in august 1995 (patentul pentru layoutul noii tastaturi a avut loc prin 1994).

Iar acel laptop are procesor Intel 486, produs intre 1989 si 1995 (s-au produs chiar dupa 1995, insa procesoarele Pentium, aparute prin 1993, acaparau piata in tarile dezvoltate, asa ca 486 deveneau irelevante prin 1997-1998 de exemplu).

Laptopul acela 100% n-a venit din fabrica cu Windows 95 (pentru ca nu era inca aparut. L-ar fi dus foarate bine, putea fi instalat incepand cu august 1995.
Am avut si eu un PC cu procesor 486 si ducea Windows 95, dar am renuntat la el, fiindca imi umplea la refuz HDD-ul de 100MB, si m-am intors la DOS si NC).

| Curiosul999 explică (pentru NLS):

Ms mult