| ianis88 a întrebat:

Salut din nou.am si eu o intrebare: vreau sa invat un program din domeniul IT. Adica vreau sa invat un program care se cere in Bucuresti. si daca stiti se poate sa-mi dati niste tutoriale despre acel program(gen ...for dummies)?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Tu te referi la platforma.NET de la Microsoft (eu fac programare in visual basic si C# in aceasta platforma).o alternativa la visual studio de la Microsoft este http://www.icsharpcode.net/opensource/sd/ (in mare parte este la fel ca visual studio insa ii lipsesc multe optiuni pentru cod pe care trebuie sa le scrii manual si la visual studio sunt generate automat). firmele vor cauta intotdeauna solutii gratis (de exemplu in loc de Microsoft SQL Server care costa o gramada de bani vor vrea ceva gratis precum MySQL) insa nu neaparat. pentru programare pentru automatizari cel mai cunoscut este LabView de la National Instruments (gasesti aici mai multe info http://romania.ni.com/labview ). important e ca stii un pic de programare insa o sa ai de invatat (e un domeniu in care intotdeauna o sa fie ceva nou de invatat) si acum poti profita de internet care te poate ajuta.

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Te referi la programare (in C# si C++)? am inteles ca se face programare in C++ cu Dev-C++ http://www.bloodshed.net/devcpp.html tutoriale gasesti pe google si youtube

| ianis88 explică (pentru al3xander):

Da programare, eu stiu c++(liceu), c++si c# express visual 2010(putin, ex adica sa fac o interfata cu butoane si la butoane sa-mi apara ceva sau sa-mi faca o operatie ceva de genu). dar pe mine ma intereseaza cam ce se cauta in Bucuresti(nu sunt din Bucuresti) ca sa invat sa plec odata din rasul meu natal. sper sa ma intelegi

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ianis88):

Pune mana pe un site de joburi, precum bestjobs, cauta joburile legate de IT si vei vedea. in principal se cauta Java, php+mysql in cele mai multe cazuri. Stai linistit insa sunt locuri de munca pentru orice limbaj,

oricum pentru un programator bun limbajul este ultimul impdiment. daca ai intr-adevar valoare limbajul il prinzi din mers, algoritmii, structrile de date, principiile, logica, capacitatea de a cauta informatii sunt baza unui programator, nu limbajul