| Curiosul999 a întrebat:

Salut laptopul acesta unde avea trackpadul (acel "touchscreen" de la laptop-urile obișnuite ce ține locul mouse-ului )? Cum puteai naviga prin cum puteai deschide aplicați etc dacă nu aveai cu ce? https://youtube.com/shorts/4kx9anQuhe4?si=3Ef7R31Ljkpv9J BC

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul folosea butoane de mouse incorporate (cele de sub bara de spatiu).

| gabicoo a răspuns:

Navigai din butoane.

| mihai69 a răspuns:

Simplu: cu „minijoystick-ul"! Adică butonașul ăla roșu din centrul tastaturii. Și cu butoanele de sub aceasta.

| mastadont a răspuns:

Orice laptop sau computer poate fi folosit doar din tastatură, totul e să știi comenzile necesare. De exemplu, mergi cu săgețile în dreptul unei aplicații pe desctop și apasă tasta applications sau shift+f10, ți se va deschide meniul contextual accesat cu click dreapta. Desctopul poate fi accesat cu windows+d.

| NLS a răspuns:

Laptopul acela nu are trackpad, are un joystick rosu.
Specific pe aproape orice laptop Lenovo Thinkpad
si pe unele modele de HP (din seria ProBook sau EliteBook).

De precizat ca modelele mai mari au si joystick, si trackpad, dar modelul din imaginea ta are aproximativ 11-12 inch, de aceea n-a fost loc pentru un trackpad.

Joystickul e foarte precis la mijlocul cursei (cand esti in mijlocul unei miscari), dar la capete de cursa nu e atat de exact, agata putin si are un fel de lag.
Eu il am pe toate cele 3 laptopuri HP din casa, si am avut in mana si 2 laptopuri Thinkpad.
Mi se pare mai exacta implementarea joystickului pe HP.