| SpikeSpigel a întrebat:

Salut lume! Lucrez la un joc in unity3d. Totul merge bine, pana in acest moment. Eu am nevoie sa adaug masini. Adica, sa adaug o masina gen un SUV, eu stiu sa scriptez un car game. Adica doar o masina care sa mearga, dar daca fac acelasi lucru si pe o lume cu character e o problema. Adica dupa ce termin de scriptat, a da, scriptez in java. Si incerc sa misc characterul, ghici ce? Se misca si masina. Vazusem acum ceva timp un tutorial care ne arata cum sa faci o masina si sa poti sa faci sa se urce in ea un character, dar nu mai tin minte, Poate imi puteti da un tutorial sau sa imi explicati ce sa scriptez in elhappy Dau funda!

5 răspunsuri:
| SpikeSpigel explică (pentru KhludCiprian):

Nu, mai pe clar: Eu am un joc facut in unity. Eu am pana acum un oras harta si caracter. Iar eu vreau sa adaug si masini. Eu m-am luat dupa un tutorial de pe net. Dar acel tutorial te invata cum sa faci un joc cu masini. Si daca scriptam la fel ca la cand incercam sa misc caracterul se misca si masina. Eu vreau sa fac un sistem de acest tip: Am un caracter si adaug o masina. Iar cand caracterul meu se pune langa masina sau in fata usii acesta sa intre in el. Stiu ca era un tutorial dar nu mai tin minte unde.

| KhludCiprian a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Dragul meu, "temele nu tin de TPU". Sincer nu stiu ce tutorial ai in minte, dar crede-ma ca n-am timp sa caut tutorialul ce il ai tu in minte.

Ai Google (sau Bing), Youtube, etc.

Cauta aici: http://forum.unity3d.com/forum.php sa pui o intrebare specifica, si probabil ai sa primesti ajutor.

| SpikeSpigel explică (pentru KhludCiprian):

Ce tema frate?

| KhludCiprian a răspuns (pentru SpikeSpigel):

Ai dreptate, nu e nici o tema.

Am zis ca idee: a ghici tutorialul cred ca este suficient in a cauta in bookmarkurile browserului daca l-ai vazut in ultima saptamana. Daca nu e, cauta alt tutorial pe Google.

"Jocul" cu: "care este clipul care?", raspuns: "uite, www... " si apoi: "Nu, nu-i asta!" nu e nici distractiv, nici practic pentru nimeni!