| fresHZoNe a întrebat:

Need some answers happy
As vrea sa stiu daca exista diferente semnificative intre o placa de sunet (in cazul meu ASUS Xonar U3) si un DAC. Ma intereseaza daca separatia stereo este mai pronuntata pe un DAC fata de o placa de sunet dedicata. As vrea sa fac un upgrade audio pentru casti si nu stiu daca merita.
S-a mai lovit cineva de problema asta?

Merci!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"As vrea sa fac un upgrade audio pentru casti si nu stiu daca merita." - e vorba de vreun studio profesional?

| fresHZoNe explică (pentru sierra1):

Nu. e pentru mine personal.

| sierra1 a răspuns (pentru fresHZoNe):

" Ma intereseaza daca separatia stereo este mai pronuntata" - urechiușele noastre nu simt așa ceva!

| fresHZoNe explică (pentru sierra1):

Daca nu stii despre ce vorbesc, te rog sa nu mai raspunzi doar de dragul de a raspunde ceva. merci

| sierra1 a răspuns (pentru fresHZoNe):

Crede-mă, știu foarte bine ce vorbesc. Si crezi că ți-am răspuns "doar de dragul de a raspunde ceva"? EROARE

| GPA a răspuns:

Un DAC(digital analog convertor) are aceleași funcții cu o placă de sunet, pentru că, la nivel de circuit, placă de sunet conține atât un DAC cât și etaje de sunet. Diferența dintre un DAC și o placă de sunet obișnuită (fie că e usb, fie că este PCIE ) este portabilitatea, sunetul intern datorat interferențelor magnetice, specificațiile (de exemplu, amplificarea sunetului, gama de frecvente). Separația stereo depinde de calitatea dac-ului/ plăcii de sunet, ele îndeplinesc aceleași funcții. Nu toate dac-urile sunt la fel, practic compar Xonar U3 cu ce DAC dorești tu, apoi îți dau răspuns și-ți spun care îți aduce beneficii în funcție de, mă repet (amplificare -dB, gama de frecventă -Hz, impedanța maximă).