| VladGH a întrebat:

Salut, poate sa-mi spuie cineva de ce ora de la calculator merge inainte? Parca secundele ceasului merg mai repede

10 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Cum sa mearga mai repede? te referi ca ora de la calculator este diversa? pai trebuie sa setezi la timezone GMT +2 (gasesti aici cum sa faci http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Set-the-clock )

| danicool12 a răspuns:

E o setare automata pe care o fac unele calculatoare

| relian a răspuns:

Conteaza ca merg mai repede sau mai incet? Atita timp cit arata ora ce trebuie nu vad ce importanta are cum se misca secundaru. Poate sa se invirta si sa nul vad ca nu are nici o relevanta.Intrebarea suna cam aiurea dar daca tu esti nelamurit atunci afla ca nu la toate ceasurile secundarul se misca la fel de repede sau cu aceiasi viteza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-i un up-date si bios si daca tot face figuri, schimba-i bateria de bios.

| VladGH explică (pentru al3xander):

Toate aceste setari demult le-am facut, cind dau clik pentru sincronizarea automata imi apare o eroare. Treaba ca nici nu vrea sa se sincronizeze ora dupa internet

| VladGH explică (pentru danicool12):

Ce fel de setare? poti sa-mi spui te rog poate trebuie sa schimb vreo piesa a calculatorului, ora imi trebuie sa fie precisa ca-ci acest calculator despre care merge vorba il folosesc la o parcare mare si unde totul este automat.

| VladGH explică (pentru anonim_4396):

Bateria e buna, am intrat si am corectat si ora din bios si oricum face figuri...

| al3xander a răspuns (pentru VladGH):

Atunci trebuie sa dezactivezi "Automaticaly Synchronize with an Internet time server" din "Date and Time Properties"->Internet Time

| VladGH explică (pentru al3xander):

Multumesc mult! acum mai incerc si chestia asta, dar daca imi da eroare cind fac pe " Update Now " mi se pare ca oricum nu se sincronizeaza ora dupa internet.

| VladGH explică:

Nu merge mai baieti nici ca sa dezactivezi "Automaticaly Synchronize with an Internet time server" ieri seara am dezactivat si deja vazusem ca o luase cu o minuta inainte iar acum seara estecu 7 minute inainte. Poate cineva imi da un sfat mai profund