| Onu_Alex_2000 a întrebat:

Stie cineva cum pot sterge un sistem de operare de pe un CD? (windows)
Nu s-a instalat corect, si imi da eroare cand vreau sa il instalez. Am incercat cu aplicatia BURNWARE dar fara succes.
Multumesc pentru raspuns! big grin

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu poti INSTALA un Sistem de operare pe CD.
Si nici pe un DVD.
Pe un BluRay ar fi posibil, cu tric-urile de rigoare, dar nu de catre tine.

Incepand cu Windows 8, poti sa instalezi sistemul de operare pe un stick USB, si sa bootezi de pe el. (Windows ToGo se numeste functia)
Deci, Windows la purtator.

Tu probabil te referi la kitul de Windows de pe DVD (doar cele de dinainte de Vista incapeau pe un CD).

Nici aceste fisiere de instalare nu se pot sterge de pe un disc optic, decat daca discul este de tip rewritable.
Cele simple se numesc CD-R sau CD+R pentru CD-uri,
si DVD-R, DVD+R pentru DVD-uri.

Cele reinscriptibile se numesc CD-RW, CD+RW, respectiv DVD-RW, DVD+RW

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Doar CD-RW se pot șterge. RW înseamnă: rewritable (rescrie).
Dacă-i original... mai poți sa îl cureți - tehnica este specială - folosești alcool si vata,
iar mișcările sunt radiale ( de la centru către exterior)...nicidecum cu mișcări circulare.
Dacă-i o copie si "ars" cu erori atunci poți sa o arunci la pubelă.

| NGheorghe a răspuns (pentru NLS):

CD+R?!? Tu glumești sau ai multă imaginație?

| NLS a răspuns (pentru NGheorghe):

Nu, dar pe vremea cand cumparam CD-uri, nu dadeam atentie acelui semn, iar mai apoi, cand s-a trecut la DVD-uri si am vazut ca exista - si +, am banuit ca si CD-urile au avut parte de functia aceea ce venea cu + (error correction).
Mea culpa.

| RAY a răspuns:

Cine stie ce probleme ai