| Generalgrevious031 a întrebat:

Salut. Stiti aplicatii care fac chiar ca laptopu-ul meu sa miste mai rapid?

12 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Sa meargă mai rapid, nu, dar se poate optimiza sistemul de operare încât să nu mai ruleze atat de multe programe pe fundal.

Eu folosesc - la windows - autoruns, shutup10, CCleaner si services pentru a dezinstala sau a dezactiva programe sau servicii care rulează automat pe fundal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da update la Windows! Dacă nu ai ultima versiune de Windows e greu sa îl faci sa meargă mai repede!

| relian a răspuns:

Da, sa folosesti Apple laptop, o sa ruleze f rapid si fara probleme, O sa uiti definitiv de problemele ce le ai cu wind acum.

| gabicoo a răspuns:

Glary Utilities sau celebrul CCleaner.

| literallythesamebruh a răspuns:

Mai bine ai lua în considerare o curățare, memorie RAM în plus și upgrade la SSD, dacă nu ai deja.

| StoicAnalysis a răspuns:

Dupa ce reformatezi toata memoria si reinstalezi windows-ul, descarca doar ceea ce ai tu nevoie si o data la 5-6 luni sa stergi chestiile care iti utilizeaza din resurse, aflate in %temp%. Daca si atunci merge greu, si nu l-ai curatat de praf plus schimbare de pasta termica de mai bine de 2-3 ani, iti recomand o curatare. Si daca si atunci merge greu, inseamna ca laptop-ul tau are specificatii slabe sau piese uzate in timp, cum ar fi HDD-ul.

| THRUSTMASTER a răspuns:

Salut. Ce configuratie ai? Ce problema ai cu el? In ce aplicatie crezi ca " se misca " incet?

| Generalgrevious031 explică (pentru literallythesamebruh):

Deja are laptop-ul SSD.

| Generalgrevious031 explică (pentru THRUSTMASTER):

SSD: Sandisk 120 GB
HDD: 1 TB Seagate
RAM: 4 GB DDR3
Processor: AMD A8-6410
Placa video: AMD Radeon R5 Graphics

Rulez pe el Windows 7 Ultimate pe 64 biti.

| NLS a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Mai adaugă 4GB RAM,
pune obligatoriu Windows 7 Home Premium copie după original, nu modificata, si la final, da-mi mesaj, sa iti dau o lista cu ce mai poți dezactiva prin Regiștrii, Servicii, etc.

| THRUSTMASTER a răspuns (pentru Generalgrevious031):

4 GB ram iti mai trebuie, asta daca ai 1 X 4GBsi un loc liber. Procesoarele AMD genereaza multa caldura, daca ai pasta termoconductoare veche sau cooler/radiator murdar procesorul este foarte lent.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cat despre programele pe care le folosesc eu:

1) O&O ShutUp10 (bifezi toate sa treaca pe verde, atat de la Current User cat si de la Local Mashine.
EXCEPTIE: Camera si Microfonul de la ambele, sunt la App Privacy, pe locurile 4 si 5)

2) O&O AppBuster (dezinstalezi aproape tot din Sectiunea Windows, nu umbli la All si Desktop)

De acestea nu te atingi, trebuie sa ramana
https://i.imgur.com/HVe0qMf.png

3) UltimateWindowsTweaker (daca nu stii ce faci prin el, iti poti strica Windowsul)

4) WinAero Tweaker (daca nu stii ce faci prin el, iti poti strica Windowsul)

5) Piriform CCleaner (cu acesta stergi intrarile "moarte" din registrii, si fisierele de cache)

+plus oprirea manuala a cateva servicii inutile,
oprit Cortana, Telemetria, etc din GPEdit