| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva vreun site pentru memorii RAM? Vreau sa imi iau inca 4gb pe laptop caci stiu ca pot sa am maxim 16 gb de pe site-ul Crucial.
P.S:Ma pricem la memorii deci fara instructiuni.

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Te pricepi? Stii ca RAM-ul are si alte caracteristici in afara de "DDR" si capacitate. Foarte importante sunt si : frecventa, latenta ..etc. Daca cumperi o memorie de frecventa mai mica decat ce ai acum nu o sa functioneze. Daca in schimb frecventa este mai mare o sa functioneze la frecventa laptopului (FSB-ului). De asemenea si latenta poate provoca probleme (foarte rar, dar se intampla ). Trebuie sa stii cat suporta cipsetul maxim pe slot. In rest daca ti cont de toate astea trebuie sa mearga 95%.

| CPAElites a răspuns:

Daca te pricepi la memorii de ce nu esti in stare sa-ti cumperi?

| K0sti a răspuns:

Aia crezi tu ca te pricepi...nu te pricepi nici sa cauti pe Google, se pare!

| RAY a răspuns:

Trebuie sa stii cat suporta placa de baza in primul rand

| KKTGRS a răspuns (pentru danutzu96):

Voi credeti ca am 13 ani sau ce? Eu am intrebat de un magazin ce naiba nu e ca si cum nu pot sa fac un laptop din piese, toata familia mea lucraza in IT si invat de la 8 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru KKTGRS):

Looooool, toata familia ta lucreaza in IT, inveti de la 8 ani si nu esti capabil sa cauti niste memorii... pe eMAG spre exemplu? looool