| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată și sunt oarecum " gamer". Până acum am folosit un Laptop și doresc să-mi achiziționez un PC. Problema este că nu înțeleg din ce e alcătuit. Știu că-mi trebuie un monitor,tastatură,mouse,căști,dar nu înțeleg faza cu desktop-ul. Deci desktop-ul e alcătuit din placă video,placă de bază,procesor, plăci de sunet etc sau trebuie achiziționate separat? Doresc să-mi explicați cum și ce să achiziționez. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AlexDarius3 a răspuns:

Da unele desktpo-uri contin toate componentele de care ai nevoie, dar unele nu si trebuie sa cumperi separat. In ziua de azi cand jocurile au cerintele cat Muntele Everest de mari. Daca nu te pricepi la componente poti sa te duci direct la final :
-Sa incepem cu procesorul care trebuie sa fie macar un I5 2300, frecventa minima la un procesor la procesor trebuie sa fie de macar 3GHz.
- La placa video nu prea sunt jocuri care sa ceara mai mult de un GTX 950ti, dar mult noroc sa mia gasesti una pe piata
- Placa de baza nu prea conteaza dar sa fie una peste 200.
- Sursa destul de importanta, macar 300w plus o pasta termoconductoare.
- Macar 8GB RAM memorie
Oricum daca nu te pricepi la componente uita-te in jos la specificatii si vezi sa aiba macar minimul de mai sus si vezi ca placa video sa nu cumva sa fie integrata.

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Unitatea centrala a PC-ului e alcatuita din carcasa cu sursa de curent, placa de baza, procesor, cooler, pasta termoconductoare care se pune intre procesor si cooler, memorie Ram, HDD, DVD-rom, placa video ( doar daca nu exista una integrata pe placa de baza), placa de sunet (de asemenea daca nu exista integrata pe placa de baza).
O poti cumpara gata montata sau o poti monta tu cumparand piesele componente. Daca nu te pricepi, mai bine cumpara una gata montata. De retinut daca alegi sa montezi tu PC-ul ca piesele componente trebuie sa fie compatibile cu placa de baza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Unitatea centrală a PC-ului e tot una cu Desktop-ul sau sunt lucruri diferite?

| kryzz30 a răspuns:

Desktop se refera in mare parte la un PC gata alcatuit fara sa trebuiasca sa cumperi alte piese, posibil doar pentru un mic "upgrade", pe scurt e ca si cum ai cumpara un laptop, Totusi poti sa iti faci tu singura un PC din piese. Tot ce iti trebuie :
-Evident, Carcasa
-Placa de baza
-Placa Video
-Procesor (CPU)
-Placa de sunet nu e asa importanta deoarece aceasta vine de multe ori incorporata cu placa de baza si in opinia mea e destul de buna si aia
-Memorie RAM
-HDD ( Hard-Disk ) sau SSD ( Solid State Drive ) - Recomand SSD sub orice circumstante
-Sursa
-(Optional) - Ventilatoare, aici depinde in mare parte si de carcasa, deoarece sunt unele carcase cu ventilatoare incorporate, totusi nu strica sa ii adaugi deoarece cu cat e mai buna racirea cu atat mai buna e si performanta

Deci, daca cumperi de undeva un Desktop, poti spune ca ai achizitionat un PC complet, fara sa trebuiasca sa cumperi piesele separat, sper ca te-am ajutat

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. E acelasi lucru. Dar denumirea veche este unitate centrala. E impropriu spus "desktop". Daca cauti pe net imagini cu desktop iti va arăta monitoare.
Desktop-ul este displayul monitorului. Denumirea a fost asociata unitatii centrale a PC-ului de la expresia "PC pentru desktop".

| Superior a răspuns:

Cel mai bine e sa cumperi tu PC-ul pe piese, iesi mai ieftin cu un raport calitate-pret mult mai bun.

| NLS a răspuns:

Spune bugetul pe care il ai.
Presupun ca nu e foarte mare, dar mereu intr-un buget dat, faci un PC mai perfomant decat un laptop.

Perifericele (tastatura, mouse, casti) pot fi si mai ieftine pentru inceput, nu trebuie sa arunci prea mult pe ele.
Mai ales pe tastatura.
E de stiut ca produsele bune sunt foarte scumpe, dar mai important e PC-ul la inceput.
La PC ai avantajul ca il poti upgrada.
Cand placa video e prea slaba, o schimbi.

De placa de sunet nu ai neaparat nevoie, cea integrata ajunge.
Nu la fel se intampla cand vine vorba despre placa video.
Pentru jocuri ai nevoie de placa video dedicata, contrar celor afirmate de Lioana.

La carcasa poti economisi, nu e necesara una scumpa, caca nu ai un buget generos.

Termenul de "Desktop" face referire la un PC (PErsonal Computer) de asezat pe birou.
Se mai numeste Unitate Centrala intr-un limbaj mai mult sau mai putin tehnic.

Si pentru tine, este acea cutie de forma dreptunghiulara, formata din CARCASA si tot ce mai (poate) contine ea inauntru>>>
--placa de baza
--Procesor (CPU ) (Central Processing Unit)
--memorie RAM (Random Acces Memory) - memoria in care se incarca datele pe care le prelucreaza procesorul
--sursa (PSU)
--HDD - e memoria in care stochezi datele (mai nou exista SSD-uri, care sunt scumpe dar mai rapide)
--placa video (dedicata)
--placa de retea integrata in placa de baza
--90% dintre procesoarele de dupa 2011 au o placa video integrata in ele (care ajunge pentru activitati obisnuite, dar nu pentru jocuri, modelare, editare foto-video, sau proiectare...)
Procesoarele scumpe nu au grafica integrata pentru ca cine da peste 500 euro pe un procesor, isi cumpara cu siguranta si placa video dedicata.

Ce poti cumpara tu suplimentar pentru extinderea experientei?
Placa video dedicata de care spuneam mai sus,
o unitate optica pentru citit/scris DVD-uri sau Blu-Ray-uri,
o placa de sunet mai buna,
sau un TV Tunner,
sau alta placa de retea,
placa de captura,
placa modem pentru integrat in PC, etc...

Sistemele gata asamblate pe care le vezi in magazine, au anumite probleme. In 90% dintre cazuri contin o petarda de sursa, si placa de baza asemenea. Procesorul e ok, la fel placa video (doar daca e sistem mai scump, recomandat pentru jocuri, altfel are de obicei placa video integrata in procesor).

Cum nu ai mai asamblat sisteme pana acum, poti face 2 lucruri.
Sa iti comanzi piesele de pe net, si sa asambleze sistemul direct cei de la care il cumperi, aproape toate firmele au servicii de asamblare, cel putin firmele mai serioase.
Sau primesti componentele, si mergi la un magazin de calculatoare din zona ta, cu varianta asta iesi ceva mai ieftin.

Sau daca ai prieteni care se pricep cu adevarat, iesi si mai ieftin sau gratis. (cat am fost in Romania, aproape toata strada mea a beneficiat de servicii gratuite sau am facut troc (mi s-au scurtat pantaloni, etc) )

| Superior a răspuns:

Care e bugetul tau? Ce vei face in mare parte pe el? (gaming, editare, etc).

| Superior a răspuns (pentru AlexDarius3):

Spui cam prostii acolo, 950Ti nici nu exista si e depasita rau.
i5 2300 e cam slab pentru ziua de azi.
Sursele de 300W sunt de obicei produse de no name-uri care iti bubuie in casa, sa nu uit ca un PC low end are nevoie de minim 450W pentru a functiona corect.