| Mada2196 a întrebat:

Tocmai mi-am instalat acum vreo 4 zile MinGW, pentru informatica.Am inceput cu studiul la liceu al limbajului C++ si am instalat programul si acasa. Dupa ce scriu diferite programe(dintre cele mai simple) si sun 100% sigura ca limbajul e bun, dau la Compile, si imi arata urmatoarea eroare: g++. exe: installation problem, cannot exec `cc1plus': No such file or directory. Ce are? Help, va rog! Dau fundita! pup.

5 răspunsuri:
| Shaddar a răspuns:

Http://sourceforge.net/projects/mingw/

Downloadezi de acolo apoi intri in MinGW, Edit> Compiler si selectezi locatia buna. Daca ai Vista, am inteles ca ar fi o problema comuna cu asta, deci urmeaza pasii de aici
http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Installing_MinGW_with_Vista

| Mada2196 explică (pentru Shaddar):

Pai da, chiar Vista am.

| Shaddar a răspuns (pentru Mada2196):

Urmeaza pasii de la adresa respectiva, ar trebui sa te ajute.Bafta si... nu imparti la 0winking.

| Mada2196 explică (pentru Shaddar):

Dar nu prea inteleg despre ce e vorba.Am descarcat aia de sourceforce si am instalat-o, desi nu cred ca s-a schimbat ceva.Adica unde intru in Edit si Compiler?thinking sunt incepatoare.

| Shaddar a răspuns (pentru Mada2196):

Am impresia ca tu ai luat editorul.Ce ai downloadat de pe sourceforge ar trebui sa fie compilatorul.Intri in MingGW, acolo in meniul Edit, apoi Compiler si selectezi locatia unde ai instalat compilatorul.