| Alex_Florin_1980 a întrebat:

am achizitionat ma demult o tableta de pe eMAG. >----Tableta Lenovo Tab 3 TB3-710F, 7", Quad-Core 1.3 GHz, 1GB, 16GB, IPS, Black

intr-o zi imi apare sa actualizez softul la o noua versiune cu patchuri pentru bugguri etc. instalez si descarc actualizarile apoi cand dau restart imi apare emblema Lenovo apoi ecran negru. pur si simlu. mergea touch-ul desigur dar era mereu ecran negru. puteam vedea touch-ul pentru ca l-am setat din optiunui de dezvoltator. as vrea sa dau in garantie fiindca eu nu i-am facut nimic, e stricata din fabrica dar ma uit la garantie si la obligatiile beneficiarului si la o obligatie scrie,,• Defectiunile software nu fac obiectul acestui certificat de garantie." inseamna ca nu pot sa mi-o repare?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Vezi ca Lenovo iti pune la dispozitie pc suite http://support.lenovo.com/ro/en/downloads/ds101291, descarci programelul si vezi ca poti face 'rescue' parca sau mai pe inteles resoftare si atunci ar trebui sa mearga! Este o eroare de software ce tine de developeri deci nu are cum sa fie acoperita de garantie deoarece garantia iti asigura faptul ca produsul este 100% in stare de functionare, poti cumpara tableta cu o problema, atunci se repara, dar pe baza de soft nu prea cred ca te vor ajuta deoarece la capitolul asta utilizatorii pot face modificari de soft care sa-l strice si atunci cei de la garantie nu au obligatia de a-ti repara tableta, orice problema legata de soft este rezolvata prin update-uri sau programele PC suite, daca astea nu-ti rezolva problema o duci intr-adevar la garantie si abia dupa ce primesti raspuns cum ca nu ti-o vor repara, poti face reclamatie la OPC in cazul in care tableta nu s-a stricat din cauza ta! Adica sa se fi stricat singura/din cauza unui update facut corespunzator!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trimite-o si daca nu ti-o repara le faci plangere la ANPC.

| Alex_Florin_1980 explică (pentru RB26DETT):

Am pc vechi si cred ca nu pot face resoftware crying((. am o intrebare daca apas on\off plus volum+ si dau la setari din fabrica sa resetez mai este update-ul?

| RB26DETT a răspuns (pentru Alex_Florin_1980):

Fa o resetare din fabrica prin metoda mentionata de tine si dupa vedem cum sta treaba, tot ce conteaza acum este sa-ti vezi tableta pornita, nu mai conteaza versiunea de Android, dupa care, in cazul in care nu s-a facut update-ul o poti updata din nou dar mari sanse ca update-ul sa se fi facut.

| Alex_Florin_1980 explică (pentru RB26DETT):

Vad ca se downloadeaza ceva probabil updaturile?

| RB26DETT a răspuns (pentru Alex_Florin_1980):

Ai reusit sa instalezi programul pe PC? Ai selectat modelul tabletei? ai reusit s-o conectezi la pc s-o recunoasca programul sau descarca programul ceva de pe net?

| Alex_Florin_1980 explică (pentru RB26DETT):

Gata am dat restart la setarile din fabrica a incarcat niste chesti si acum mergewinking