| SnowMc a întrebat:

am nevoie de ajutor! Aceasta intrebare este adresata doar persoanele care au cunostinte in cadrul computerelor.
Am instalat astazi windows 8.1 pro totul a decurs perfect, functioneaza perfect. Dupa ce am instalat toate driverele am observat ca desi driverul de sunet este instalat acesta nu functioneaza. In stanga jos a ecranului unde apare iconita pentru sunat, cand pun cursorul peste aceasta scrie "no speakers or headphones are plugged in". Va rog dati-mi orice sugestii despre cum as putea rezolva aceasta problema!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iei si bagi castile sau boxele?

| Alexxei87 a răspuns:

Uita te in device manager si vezi daca la sounds iti apare ceva sau mai exact vezi daca ai vreun driver care apare ca fiind neinstalat! In cazul in care nu ai driver ul instalat! Vezi ce model de placa de baza ai daca nu stii poti afla cu everest sau aida. Downloadeaza de pe site ul oficial driverul!

| Ionutploae a răspuns:

Parerea mea e ca nu iti suportq PC-ul win 8.1
Am avut aceeasi problema pe un HP 620 cu acelasi windows 8.1

| PrunaPătrată a răspuns:

Salut, ne-am mai intalnit, ti-am raspuns ieri la intrebare, ma bucur sa vad ca iti merge bine windowsul, problema cu sunetul am avut-o si eu pana ieri, eu am incercat prin diferite metode si nu a mers, dupa aceea mi-am luat un antivirus ( Panda Global Protection ) si am scanat critical zones, mi-a gasit cateva chestii, le-a sters si cand am dat restart a revenit sunetul la normal, ai aici linkul la intrebarea mea, incearca sa parcurgi pasii pe care i-am parcurs si eu acolo, daca nu iti merge la fel cum nu mi-a mers mie, incearca sa scanezi cu antivirus, anunta-ma cum a decurs.http://www.tpu.ro/......a-ca-m-am/

| K0sti a răspuns:

Pai daca "no speakers or headphones are plugged in"...ce te retine sa plugged in? Greu...

| SnowMc explică (pentru Ionutploae):

Nu suporta in ce sens? Piesele pe care le am sunt foarte noi, cred ca este imposibil ca un windows ce ruleaza pe o bucata de lemn sa nu functioneze pe computerul meu.

| SnowMc explică (pentru K0sti):

Nu cred ca intelegi, ele sunt conectate perfect, nu am probleme nici cu usb-urile nici cu castile sau microful, pur si simplu este o problema la windows 8.1 daca nu ai/ai avut e greu sa intelegi frustrarea prin care trec. P.s sunt conectate!

| K0sti a răspuns (pentru SnowMc):

In general, la brand-uri ca HP, Dell, IBM, Lenovo, Fijitsu...mesajul "no speakers or headphones are plugged in" este clasic! Pe difuzor, care este cu X rosu, daca te duci cu mouse-ul, spune exact acel mesaj! In momentul cand bagi boxele sau castile, placa de sunet se activeaza! Daca driverele sunt corect instalate! Mi-au trecut sute de calculatoare prin mana si stiu ce vorbesc, cu asta ma ocup!

Ori nu ai driverele care trebuie, ori placa de sunet nu este activa in BIOS!

| SnowMc explică (pentru PrunaPătrată):

Iti sunt recunoscator pentru buna-vointa pe care ai avut-o in a ma ajuta cu problemele mele din ultimele zile. Am ascultat sfatul tau, dar din pacate panda nu mi-a gasit niciun fisier infectat deci nu a functionat la fel ca si tie. Totusi pentru raspunsul de ieri meriti funda, nu ti-o pot acorda pentru ca dintr-un motiv sau altul astazi, nu imi mai apare raspunsul dat de tine.Multumesc anticipat!

| PrunaPătrată a răspuns (pentru SnowMc):

Nu-i nici o problema, eu asteptam sa-mi raspunzi, daca nu functiona, eram pe cale sa-ti recomand Driver Booster, l-am incercat si e foarte ok.Bafta cu PC-ul!