| CheyTack a întrebat:

am o placa de baza care are pci express 2.0 si am gasit o placa video buna si vreau sa o cumpar dar am vazut ca acolo scrie pci express 3.0. va merge la placa mea de baza? sau trebuie sa aiba tot 2.0?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Da. O sa mearga. O poti cumpara. Dar nu ai sa vezi diferente asa de mari fata de cum probabil te astepti. Ai sa vezi diferente daca e pe 128, 256 biti.

8 răspunsuri:
| FullHous3 a răspuns:

Salut. Placa video este un dispozitiv periferc de intrare a unui calculator si in acelasi timp o componenta intra-motherboard in sensul ca face legatura intre memorii si imagine, infine nu vreau sa intru in detalii, pe scurt, nu se poate trebuie sa fie tot 2.0. Bafta

| horia2012 a răspuns:

Da, poti s-o cumperi. Merge 3.0 la 2.0. Nu ai sa ai vreo performanta notabila ca ai 3.0, din cauza placii de baza.
Pe viitor se preconizeaza sa se faca un update si la slotul 2.0 al placii de baza, dar mai ai de asteptat.

| CheyTack explică (pentru horia2012):

Deci o sa mearga? ca nu vreau sa dau 289 de lei degeaba

Răspuns utilizator avertizat
| CheyTack explică (pentru Marius910):

NVidia gt630

| CheyTack explică (pentru Marius910):

Deci o sa mearga?

Răspuns utilizator avertizat
| FullHous3 a răspuns (pentru CheyTack):

Nope