| ImDarkRaul4566 a întrebat:

Salut TPU am o problema cu monitorul cablul hdmi este stricat i s-a scos acel capac si nu il mai pot pune inapoi, am avut un alt cablu si l-am bagat pe acela eu avand un monitor de 165hz mie imi apare optiunea doar de 165hz, credeti ca pot cumpara un alt hdmi de 165 hz de undeva?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......or-2-hdmi/

Am selectat versiunile 2.0 si 2.1
Versiunea 2.0 duce maxim 240 fps la rezolutie 1080p,
si 165 fps la rezolutie 2K.

4 răspunsuri:
| ImDarkRaul4566 explică (pentru NLS):

Și versiunea 2.1?

| NLS a răspuns (pentru ImDarkRaul4566):

Https://www.hdmi.org/spec/hdmi2_1

Sunt specificate doar datele pentru 4K si 8K.
Dar la 2K si 1080p duce cu 50% mai mult decat standardul 2.0 in mod sigur.
Deci vreo 300fps sau chiar mai mult pentru 1080p.

Asa spun si altii pe net:

https://www.quora.com/How-many-FPS-can-HDMI-handle-at-1080p

| ImDarkRaul4566 explică (pentru NLS):

Salut, scuze că răspund asa târziu dar prind doar 144 hz cu acel cablu HDMI de care am menționat în loc de 165Hz, m-am incurcat, as dori să stiu daca un displayport este mai bun decat un cablu hdmi multumesc mult

| NLS a răspuns (pentru ImDarkRaul4566):

Un cablu DP versiunea 1.4 ar trebui sa duca fara probleme chiar si 360 fps la rezolutie FullHD, si 240 Hz la rezolutie 2K.

Observi cat de bun e DP in comparatie cu HDMI, urmarind imaginea de mai jos.

https://preview.redd.it/......cdrd91.png