| K1Nd3RR a întrebat:

Am o problema : De curand mi-am luat windows 10 si il am pe 32 bit si doresc sa ii fac un upgrade ca sa il pun pe 64 bit, problema este ca nu prea stiu cum, adica am luat windows tool instalation, am instalat pe un stick tot ce trebuia si aici apare problema nu stiu ce sa fac de aici, Va rog ajutati-ma. Ofer FUNDA.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Upgrade se face descarcand win 10 pe 64 de biti.Nu poti updata de la win 32 de biti la win pe 64 de biti.deci descarci imaginea iso pe 64 de biti, il faci boot-abil pe un dvd sau stick de 8 giga si apoi il instalezi in pc, la restart, formatand partitia.In acest fel, se scoate tot ce este in hard, adica win 10 pe 32 si se instaleaza win 10 pe 64.
Inainte de a face asa ceva, vreau sa te uit cati giga ram ai. Windows de orice fel(xp, 7, 8 10) pe 64 de biti, se instaleaza cand ai peste 3 giga ram, ca sa citeasca toti ramii. daca ai 2 giga ram, nu trebuie sa instalezi pe 64, pentru ca nu are rost, poate merge si aiurea.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Instalezi unul pe 64 biti, simplu!

| K1Nd3RR explică (pentru anonim_4396):

Am 4gb ram, eu am intrebat : Am luat installer tool-ul am instalt 64 bit arhitecture pe un stick de 4 gb ( imi cerea doar 3 gb pentru instaler ) si de aici nu stiu ce sa fac, m-am uitat la tutoriale si zicea sa dau restart, dau restart degeaba nu imi arata nici un instaler nimic.

| ArktykU a răspuns:

Foarte simplu
1.Dai "Formatare" la Disc "C" sau unde ai instalat Windows-ul
2.Dai restart la Windows si intri in "BIOS" de obicei e pe tastele: F1 / F9 / F10 / F11 sau F12

Acolo ai optiunea "Change the windows on stick"
3.Click acolo
4.Incepe instalearea si presupun ca atat. adica ceea ce va trebui sa faci iti va scrie acolo

P.S: Asa fac eu, nu iti zic sa risti daca vrei, fa daca nu, nu sa nu zici ca ti-am stricat PC-ul

Ti-am dat sfaturile cele pe care le folosesc si eu...
Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru K1Nd3RR):

Nu stiu ce installer ai luat tu. Uite cum faci:
Descarci imaginea iso pe 64 de biti de aici: http://getintopc.com/......it-64-bit/

Apoi descarci programul Rufus de facut stick-ul bootabil: https://rufus.akeo.ie/

Dupa ce ai descarcat astea doua, deschizi rufus si urmezi toti pasii din program. Cand ajungi la imaginea iso, alegi windowsul descarcat din link-ul de mai sus.

Astepti un timp considerabil ca Rufus sa faca stick-ul bootabil.Lasi bifate toate cele trei optiuni, adica sa reformateze stick-ul, sa creeze stick bootabil si sa creeze si pictograme. Dupa ce s-a terminat de facut stick-ul boot-abil, repornesti pc/laptopul si in functie de marcva laptopului sau pc-ului trebuie sa intri in bios.Acolo la otpiunea boot manager, trebuie sa urci USB pe primul loc din tasta F5 sau cum scrie in josul ecranului, apoi salvezi modoficarea facuta din F10. Pc-ul se restarteaza si la pornire apesi intr-una tasta SPACE sau oricare din ele. Si va incepe boot-area din stick.
Mult mai simplu ar fi sa faci un dvd boot-abil deoarece majoritatea pc/laptopurilor sunt setate sa boot-eze din cd/dvd si nu mai este nevoie sa intri in bios sa faci modificarea mai sus spusa.
Deci sa nu mai faci modificarea din bios,dai doi lei pe un DVD, descarci programul imgburn, il deschizi, mergi la Image Iso, aduci imaginea iso cu win 10 si dai pe bulina rosie. Dupa ce se scrie dvd-ul, il bagi in unitate si la repornire iti va fi afisat: Boot atappi from cd sau alt mesaj in care iti spune sa apesi orice tasta pentru a boot-a din dvd. Succes.