| anonim_4396 a întrebat:

am o problema mare!
am niste boxe akai, cu 2 inalte si 2 difuzoare de bass, una s-a defectat si am dus-o la garantie, si acum am pus-o la sistemul meu si daca dau volumul tare bazaie al 2-lea dif. de bass.
P.S garantia a expirat, am dus-o in ultima zi laughing
P.S 2 :Suspensia nu a fost schimbata nimic
P.S 3:suspensiile nu au fost schimbate niciodata!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Este descentrat. Este problematic pentru cineva care nu lucreaza in domeniu repozitionarea bobinei si fixarea pe pozitie.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Daca se aude clar la volum mic ai posibil defect de uzura la legatura cu bobina mobila. Dar nu bazait ci sunet intrerupt, carait.
Daca este scos din boxa si misti usor membrana in sensul de deplasare ( inainte - inapoi, fara semnal bineinteles ) nu are voie sa se auda ca agata undeva sau freaca bobina mobila.
Daca are spire in scurt ( rezistenta mica - suprasarcina ) poate suprasolicita amplificatorul la care sunt cuplate.
Cel mai bine inlocuieste difuzorul cu probleme respectand dimensiunile, impedanta si puterea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Am descoperit buba!
dar trebuie sa ma ajuti! nu am desfacut incintele dar daca bag mana in gaura dau de difuzor si dupa de membrana
si daca dupa imping membrana in fata din icinta el nu se mai aude, nici la volum mare, dar daca melodia are un fell de bass incepe sa bazaie difuzorul si dupa bazaie la toate melodiile si la volum mic si la volum mare!
a da, si in legatura, ele sunt conectate la amplificatorul lor!
deci nu este din cauza asta!
si nici difuzorul nu vreau sa-l schimb
fro solutie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Uita-te la ultima mea intrebare