| KALASHER a întrebat:

Am probleme cu calculatorul, as fii vrut sa reinstalez windowsul dar taicamiu zice ca nu stiu si ca il stric(nici nu stiu ce treaba are ca el are laptopul lui)Azi a chemat pe cineva si asta a instalat windows 7 si a alocat doar lui c 1000 rami(nu chiar...acolo initial, fara sa schimbe nimic) (eu avand 2 gb)si atat...cand a trecut mai departe se incarca greu :/ eu i-am zis de ce dar a zis ca nu se poate sa schimbi rami sa pui de acolo acolo etc! Acum ca nu merge vrea sa-mi puna xp :/! okay sa lasam asta
Intrebarea e: mai tarziu pot aloca rami sau schimba cand am instalat windowsul? Cum?
intrebare 2 :ramii initiali sunt la setari sunt cei maximi?

Răspuns Câştigător
| FkThRz a răspuns:

1. Trebuie sa reinstalezi windows-ul daca vrei sa aloci in alt mod ramii, dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti instalezi xp in locul w7.
2. Da, sunt toti ramii. Daca ai placa grafica integrata si nu dedicata, inloc sa iti apara ca ai 2GB, initial, iti apar mai putin cu cativa MB.

6 răspunsuri:
| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Windows 7 consuma injur de 1 gb ram nu setezi tu asta...dar la 2gb ram mai bine baga windows 8..sau mai ia 2 gb ram e 50 lei eu am dat pe 4 gb ram 1mil ddr3

| Jipa95 a răspuns:

Iti voi raspunde intrebarii cu o intrebare : Tu cate memorie ram maxima ai pe laptop? Pe cati biti este windows-ul?

| fl0rin12 a răspuns:

Poti sa pui rami maxim valoarea lui initial ex: cand l-ai cumparat ai avut 2 gb ram poti sa pui pan la 6 gb depinde cate sloturi ai si rami trebuie sa fie s ddr ddr1 ddr2 ddr3 si trebuie sa se potriveasca frecventa si pentru celalalte intrebari trebuie sa te duci la service
sper ca te am ajutat
funda

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Jipa95 daca ai fi asa istet ai vedea ca el a pus toate detaliile in intrebare si spune ca are doar 2 gb ram..deci windowsul e pe 32 de biti nu?+ ca pe 2gb ram nu ai cum sa pui windows 7 ca iti ocupa jumate din memorie.

| KALASHER explică (pentru Costel_Alexandru_1994):

Eu nu am avut nici măcar 1 gb ram când l-am cumpărat....am cumpărat 2 gb ram cu 150 lei

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru KALASHER):

Eu zic de ce ai scris tu in intrebarehappy ok