| Wisler a întrebat:

am si eu o problema cu un stick de tip MAXELL de 16GB. Dupa ce l-am cumparat, l-am bagat o data in calculator pentru a-mi baga cateva documente in el, iar acum cand am nevoie sa-l folosesc, nu-l mai citeste calculatorul/laptopul. Va rog sa ma ajutati, ce care stiti. As vrea sa imi recuperez doar documentele de pe el. Exista un program prin care le pot recupera? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Stick-ul are un beculet care palpaie atunci cand in bagi in pc/laptop? Daca are, iar atunci cand este introdus in portul usb acel beculet nu da semne, inseamna ca stick-ul este ars. Un program foarte util in a recupara datele de pe un stick, este Recurva, https://www.piriform.com/recuva incearca cu el. ( asta daca ti-l vede pc-ul/laptopul in my computer ).
Bft!

| Wisler explică (pentru Jipa95):

Sincer sa fiu, nu stiu daca are sau nu beculet, desi nu cred, cel putin eu nu am vazut sa palpaie atunci cand l-am bagat. Oare daca ii dau usor carcasa si il introduc in port-ul USB, pot vedea ceva?
(Din pacate, nu mi-l mai citeste, desi pe Windows XP il citea, doar ca scria "Removable Disk (F)", de exemplu | Nici in "Disk Management" nu-l mai gasesc.).

| siriusblack98 a răspuns (pentru Wisler):

Poate fi ars mai mult ca sigur