| DarkXeRo a întrebat:

Am windows xp si m-am cam plictisit de iconurile pe care le are.As instala alt windows mai bun dar nu-mi merge.Stiti vreun program care sa-mi schimbe iconurile(ex:my cmputer,control panel, etc)cu cele de la windows 7 sau 8?

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Ai putea sa modifici chiar tu filele direct din windows. Pregateste un 10 - 20 de (foto/icons.ico). Instaleaza Resource Hacker si cu acest program deschizi urmatoarele file din windows - system32:
NToskrnl.exe : schimba Windows Boot screen;
Logonui.exe : schimba Windows Login Screen;
mydocs.dll : schimba My Documents icon;
Explorer.exe : schimba Start button text, Programs Menu text (precum Programs, Favorites, Documents);
Shell32.dll : asta e cu icoanele, cred.
Nu este greu si poti customiza fatada xp cum doresti. Preventiv faci copii la fillele care le modifici. Unele file le poti copia inapoi in windows. numai in save mode. Atentie sa nu gresesti explorer.exe, caci ramai fara desktop. In caz ca ai gresit-o, poti reintroduce fila originala folosind crtl+alt+del, apoi File si Run new task.

Cum ti se pare: greu, usor sau tentant? laughing

7 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Stiu ca TuneUp Utilities are o asemenea comanda.

| kevincube a răspuns:

Ai pe acest site multe teme pentru xp care schimbă ceea ce vrei tu: http://customize.org/xpthemes

Dacă nu şti să le instalezi cauţi pe youtube tutoriale dacă nu cum a spus xSILENT cu TuneUp Utilities e mai uşor.

| horia2012 a răspuns:

Cu IconTweker potui face destul de usor:
http://www.crystalxp.net/galerie/en.id.83-icontweaker.html
si aici ai o tema de w7 pentru el:
http://www.softpedia.com/......r-XP.shtml
instalezi programul, dezinstalezi teme si are un fisier.ita.
Il incarci cu programul respectiv.

| DarkXeRo explică (pentru Cronki):

Mi se pare greu si un pic tentant.Dar daca gresesc cu explorer.exe nu merge sa-l fac inapoi cu un restart la windows?

| Cronki a răspuns (pentru DarkXeRo):

Nu-si revine nici in 10 restart-uri. Nu mai modifici explorer.exe!

Toate kiturile care customizeaza un XP, ingreuneaza windowsul. De ce? Pentru ca la deschidere, pe langa programele care se incarca, se adauga si cele de custom. Varianta data de mine nu oboseste windowsul, asta pentru ca inlocuiesti icoanele originale cu altele, pe cand un kit custom camufleaza icoanele existente. http://www.askvg.com/list-of-files-to-be-hacked-using-resource-hacker/

| DarkXeRo explică (pentru Cronki):

Si de unde iau ce vreau sa inlocuoesc, ce trebuie sa iau de pe net pentru a le inlocui, imi poti da site sau se gaseste vreun tutorial pe youtube?

| DarkXeRo explică (pentru Cronki):

Si mai vreau sa stiu in ce fisier din windows pot gasi sa-i schimb semnele de inapoi, inainte, inchidere, minimizare, etc