| Polinco a întrebat:

Când vreau să vizionez un film pe HBO GO pe Smart TV, îmi da o eroare 5.1

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iesirea de sunet nu este setata sau montata corespunzator (5.1 este modul de decodare sunet pentru sistem de boxe 5.1).

| Polinco explică (pentru Bula):

Deci, mie asa imi arata cand dau pe orice film: https://imgur.com/peyGRI2

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Ai boxe exterioare conectate la TV?
Daca nu, atunci intra la setari - setari audio si pune doar difuzoarele interioare, eventual "Stereo".

Intra la "Ajutor" (Help) si vezi ce inseamna eroarea 5.1 la redarea video.

Daca nu functioneaza nici unul de mai sus, atunci scrie fabricantului TV, intreaba-le ce inseamna la ei acest cod/mesaj. Nu uita sa le dai si MODELUL televizorului!

| Polinco explică (pentru Bula):

La setările de la Smart Home sau de la setările TV-ului?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

La ambele.
Trebuie sa gasesti unde este ceva dereglat, ca se afiseaza eroarea pe ecran.
Presupun ca, mai degraba in Smart Home trebuie sa fie sursa (dar nu e exclus nici din TV).

| Polinco explică (pentru Bula):

Eu am TV Diamant, și nu gasesc!

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

In Romania, TV Diamant a fost alb-negru, cu circuite integrate, fabricat in anii 1980+.
Semnal in acele televizoare s-a putut introduce doar prin mufa de antena, neavand alte conexiuni (mufe).
Daca tu ai alt tip de TV, atunci scrie-mi exact fabricantul si modelul, precum si fabricantul si modelul a Smart Home.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Practic, ramane cum am stabilit (descris anterior).

| Polinco explică (pentru Bula):

Deci, chiar nu imi dau seamna. Iti arat niste poze pas cu pas unde am dat. Sunt puse in ordine: https://imgur.com/a/uaqKX9N

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Vezi si la setarile Smart Home.
Sunetul sa fie doar pe stereo, fara efecte.

| Polinco explică (pentru Bula):

Efectiv nu gasesc setarile de sunet la Smart Home. Iti arat aici: https://imgur.com/a/U9cUpEy

La fel, le-am pus pas cu pas pozele.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Ce se gaseste la "Mai multe setari"?

Incearca sa conectezi Smart Home la un alt televizor. Daca si acolo apare mesajul, atunci e clar ca mesajul vine din el. Daca nu mai apare mesajul sau aparealt mesaj, atunci vine din TV.

Cand ai identificat sursa, poti contacta vanzatorul /producatorul pentru clarificare.

| Polinco explică (pentru Bula):

Mai am un Smart TV de la Samsung, iar când am intrat pe HBO GO de pe el nu mi-a apărut eroarea și m-ă lasă să mă uit.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Semnalul ai luat de la Smart Home?

| Polinco explică (pentru Bula):

Nu înteleg...

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Contacteaza producatorul televizorului sau reprezentanta lui.

| Polinco explică (pentru Bula):

Păi de la Flanco l-am luat.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Poti intreba si vanzatorul. Dar ma indoiesc ca ei sa cunoasca detalii de functionare /mesaje de erori.