| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Ce recomandati unui student (care merge la facultate)? Un laptop sau un PC? Tinand cont de faptul ca nu doresc sa ma joc cine stie ce, doar Minecraft. Si daca se poate si un link la laptopul/PCul.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un pc deoarece unui pc îi poti aduce imbunatațiri in timp schimbi carcasa pui un dvd sau un cd wrighter, pui o memorie mai bună, dar in cazul unui laptop nu poti sa il modifici deloc.

14 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Pai de unde vrei sa stim noi care ti s-ar potrivi mai bine? Daca ai nevoie de mobilitate, atunci un laptop. Daca mobilitatea nu este importanta si stai doar la birou, atunci un PC.

| Maguraa713 a răspuns (pentru johnnny123):

Pai de asta am intrebat, ca sa ma jutati voi.

| Maguraa713 a răspuns (pentru Maguraa713):

Ajutati*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Thinkpad x220 x230, Lenovo mai vechi. Second hand desigur. Daca vrei de la firma iti arat eu

| Maguraa713 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ms, nu cumpar secon-handuri...

| Maguraa713 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ms!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maguraa713):

Multumesc si eu pentru fundă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Maguraa713):

Atunci cauta cu ryzen 3

| NLS a răspuns:

Eu mi-as lua un NUC din generatia a 10-a cu procesor i5 10210U si un monitor de 24".

Asta daca nu as fi la inginerie, unde e nevoie de regula de mai multa putere, deci de PC.

Daca e sa fie PC, exista placi de baza mini-ITX, si carcase pe masura lor, de exemplu cea de mai jos.
Rezultatul il poti tine intr-o palmă, fara sa simti ca obosesti (daca folosesti placa video mai scurta, coolerul stock, si doar SSD).

https://www.aqirys.com/product/bellatrix

| Maguraa713 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cu placere!

| Adry05 a răspuns:

Laptop, că poți să mai ai nevoie de el și la cursuri pentru prezentări sau notițe + că-l duci acasă-cămin/chirie, dacă stai în alt oraș pentru facultate.

| Maguraa713 a răspuns (pentru Adry05):

Da, dar e mult mai slab calitativ... si nici nu poti face upgrade...

| Adry05 a răspuns (pentru Maguraa713):

Păi și dacă știai astea deja și practic îți luasei decizia de ce ai mai pus întrebarea?

| Maguraa713 a răspuns (pentru Adry05):

Ca sa vad daca si ceilalti gandesc la fel, nu stiu daca ai inteles la ce ma refer?