| spinteca a întrebat:

Daca am net net de la rds cu viteza de 1000 Mbs si am un Router wireless TP-LINK WR940N, 300Mbps, WAN, LAN, alb ce acoperire (are 3 antene) si ce viteza prind cu telefonul?

Răspuns Câştigător
| HikariAi a răspuns:

Ceea ce spui tu acolo cu routerele gresesti destul de mult. Orice router care duce 1gb pe cablu iti merge cu 1gb, dar depinde de cat de performant ai pc-ul/laptopul (cerinte minime: procesor i7 2,2ghz mem. ram 4gb hardul ssd). Oricum, chiar si asa din moment ce ii merge cu 300mb/sec si are are internet cu 1000mb/sec are mai multa viteza la net decat ar fi avut daca avea net cu 300 mb/sec. Nu mai induce in eroare daca nu stii despre ce vorbesti! Daca e singurul utilizator al routerului s-ar putea sa-i mearga in jur de 60mb/sec pe telefon daca il are destul de bun

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

:)))))
Nici nu stii cat de penibil suna intreabarea. Nu e chiar, dar e ceva de gen: Daca o masina merge pe autostrada, iar deasupra zboara o vrabie, ce greutate are un pelican care se afla la 100km distanta?
Pentru ca. Nu stiu ce telefon ai. Iar router-ul ala nu o sa iti permita in veci mai mult de 100mbps. Practic tu daca nu schimbi router-ul ala cu ceva gen ce e mai jos ssau superior, ai sa ai fix 10% din viteza mereu(ps: nu orice router cu 1000mbps iti garanteaza 1000mbps, de aceea nu trebuie cel mai ieftin). Daca te multumesti cu 500mbps, ai sa iei asa http://bit.ly/1ABB1WA Iar daca vrei stabil in 1000mbps, http://bit.ly/1tGw74s sau http://bit.ly/1xARz08 fie superior.
Deci, fara sa stiu despre ce telefon e vorva precis, nu am de unde sa stiu. Plus ca, chiar daca stiu telefonul, nu am de unde sa stiu ce toane are router-ul sau in ce conditii e tinut router-ul, daca e exista alte retele pe acelasi canal si tot asa.

| HikariAi a răspuns (pentru sltlp):

Ceea ce spui tu acolo cu routerele gresesti destul de mult. Orice router care duce 1gb pe cablu iti merge cu 1gb, dar depinde de cat de performant ai pc-ul/laptopul (cerinte minime: procesor i7 2,2ghz mem. ram 4gb hardul ssd). Oricum, chiar si asa din moment ce ii merge cu 300mb/sec si are are internet cu 1000mb/sec are mai multa viteza la net decat ar fi avut daca avea net cu 300 mb/sec. Nu mai induce in eroare daca nu stii despre ce vorbesti! Daca e singurul utilizator al routerului s-ar putea sa-i mearga in jur de 60mb/sec pe telefon daca il are destul de bun

| HikariAi a răspuns:

Daca iti merge cu 300mb/sec pe wireless (banuiesc ca telefonul nu poate sa duca atat, stiu telefoane destul de bune care nu ajung la 100mb/sec) iti va primii maximul cat primeste telefonul tau si daca iti duce mai mult de 300mb/sec ceea ce m-as mira (orice telefon ai avea) iti va primii toti cei 300mb/sec.

| spinteca explică (pentru HikariAi):

Si ca semnal cate lini am la o distanta 15-20 metri?

| HikariAi a răspuns (pentru spinteca):

Din ce in ce te distantezi semnalul scade, asta e clar! Asta depinde de routerul tau. Acum depinde si de pozitia ta si ce e intre tine si router (e o diferente de semnal daca intre tine si router e camp deschis sau blocuri), asta n-am de unde sa stiu.