| spinteca a întrebat:

Daca am net net de la rds cu viteza de 1000 Mbs si am un Router wireless TP-LINK WR940N, 300Mbps, WAN, LAN, alb ce acoperire (are 3 antene) si ce viteza prind cu telefonul?

Răspuns Câştigător
| HikariAi a răspuns:

Ceea ce spui tu acolo cu routerele gresesti destul de mult. Orice router care duce 1gb pe cablu iti merge cu 1gb, dar depinde de cat de performant ai pc-ul/laptopul (cerinte minime: procesor i7 2,2ghz mem. ram 4gb hardul ssd). Oricum, chiar si asa din moment ce ii merge cu 300mb/sec si are are internet cu 1000mb/sec are mai multa viteza la net decat ar fi avut daca avea net cu 300 mb/sec. Nu mai induce in eroare daca nu stii despre ce vorbesti! Daca e singurul utilizator al routerului s-ar putea sa-i mearga in jur de 60mb/sec pe telefon daca il are destul de bun

5 răspunsuri:
| HikariAi a răspuns:

Daca iti merge cu 300mb/sec pe wireless (banuiesc ca telefonul nu poate sa duca atat, stiu telefoane destul de bune care nu ajung la 100mb/sec) iti va primii maximul cat primeste telefonul tau si daca iti duce mai mult de 300mb/sec ceea ce m-as mira (orice telefon ai avea) iti va primii toti cei 300mb/sec.

| spinteca explică (pentru HikariAi):

Si ca semnal cate lini am la o distanta 15-20 metri?

| sltlp a răspuns:

:)))))
Nici nu stii cat de penibil suna intreabarea. Nu e chiar, dar e ceva de gen: Daca o masina merge pe autostrada, iar deasupra zboara o vrabie, ce greutate are un pelican care se afla la 100km distanta?
Pentru ca. Nu stiu ce telefon ai. Iar router-ul ala nu o sa iti permita in veci mai mult de 100mbps. Practic tu daca nu schimbi router-ul ala cu ceva gen ce e mai jos ssau superior, ai sa ai fix 10% din viteza mereu(ps: nu orice router cu 1000mbps iti garanteaza 1000mbps, de aceea nu trebuie cel mai ieftin). Daca te multumesti cu 500mbps, ai sa iei asa http://bit.ly/1ABB1WA Iar daca vrei stabil in 1000mbps, http://bit.ly/1tGw74s sau http://bit.ly/1xARz08 fie superior.
Deci, fara sa stiu despre ce telefon e vorva precis, nu am de unde sa stiu. Plus ca, chiar daca stiu telefonul, nu am de unde sa stiu ce toane are router-ul sau in ce conditii e tinut router-ul, daca e exista alte retele pe acelasi canal si tot asa.

| HikariAi a răspuns (pentru spinteca):

Din ce in ce te distantezi semnalul scade, asta e clar! Asta depinde de routerul tau. Acum depinde si de pozitia ta si ce e intre tine si router (e o diferente de semnal daca intre tine si router e camp deschis sau blocuri), asta n-am de unde sa stiu.

| HikariAi a răspuns:

Kill me God! Bai, am mentionat foarte clar de unitate/pc trebuie sa ai ca sa-ti recunoasca 1000mb/sec. Serios, mai intereseaza-te mai bine, tu esti mai destept decat cei care au creat routerele si nu stiu eu? si daca ai un i7 si 4gb ram si nu ai un ssd (care probabil nici nu stii ce e ala ssd si cu ce se mananca --- si la pc trebuie sa ai un ssd de cel putin 128gb) iti va merge cu mai putin. Eu cred ca am specificat foarte clar ce sistem de operare trebuie sa ai minim si tu imi vi si imi spui cu prostii despre router. In plus orice router ai avea nu-ti va duce niciodata 1000mb pe secunda daca nu ai un sistem de operare bun, brainless. Routerele de peste 1000mb/sec care spui tu au alte facilitati in plus pentru care costa atat, mai exact, in gaming (latency) stabilitate mai mare a retelei etc etc dar asta nu inseamna ca un router gigabyte nu-ti poate duce netul de 1000mb/sec de la rds. Mi-am demontat pc-ul de cand eram pe clasa a VI-a si tu vi si te iei in gura cu mine ce face una si alta, stiu mai multe ca tine decat vei invata tu toata viata asa ca mai bine taci daca nu te pricepi. Nu te lua dupa chestii aparute pe net care sunt postate de "experti" ca si tine. Get a new brain! Bye!