| Liviu_Mihai_1997 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva am o problema cu internetul pe laptop cu wi fi, este conectat dar nu functioneaza, nu imi apare nici acel triunghi pe semnal, mi.a mers pana de curand dar dupa a picat s-a reconectat dar nu pot accesa nimic...am internet de la cineva cunoscut langa mine care prind wi fi si pe telefon merge. Deci e conectat dar nu merge pe nimic

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca merge cu alt net, înseamnă că cel care iti da net a blocat conexiunea cu laptopul tau. Acum nu stiu ce înțelegere aveti voi doi. Tu poti sa mergi să-i spui problema ta.

6 răspunsuri:
| LoredanaS19 a răspuns:

Probabil e vina laptopului, încearcă sa bagi net prin cablu la laptophappy

| anonimg a răspuns:

Daca internetul merge pe telefon (deci prin wireless), iar pe laptop nu merge (tot prin acelasi wireless), atunci problema este cu placa de retea a laptopului.
De asemeni, nu excludem posibilitatea ca persoana care iti da internet, sa se "joace" prin conexiunile routerului, si glumind sa opreasca conexiunea laptopului tau cu routerul. El poate sa faca asta: sa iti lase telefonul conectat si sa opreasca laptopul, si invers. Dar poti sa verifici acest lucru facand hot-spot prin wifi-ul de la telefon -adica sa iti conectezi laptopul la internetul de pe telefon si nu direct la routerul acelui cunoscut. Daca laptopul va merge, inseamna ca acel cunoscut se "joaca" cu tine; dar daca nu va merge, atunci placa de retea a laptopului este stricata.
O alta posibilitate este sa conectezi laptopul la un alt router -adica sa mergi cu el in oras, la biblioteca, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu_Mihai_1997 explică (pentru anonimg):

Merge laptopul cu alt net, si nu merge hostpot daca esti conectat prin wi fi, doar cu date

| Liviu_Mihai_1997 explică (pentru anonimg):

Am rezolvat cu asa ceva http://imgur.com/a/IwaQT, am conectat modemul asta la routerul lui si eu m-am conectat la modemul asta ca sa ii zic asa, fiindca asta are alt ip si ma pot conecta la el chiar daca el mi-a blocat laptop ul din routerul lui, si ce crezi chiar merge. daca ma conectez direct la wi fi ul lui doar e conectat dar nu pot accesa nimic. Mersi!

| anonimg a răspuns (pentru Liviu_Mihai_1997):

Multumesc pentru funda.
Oricum tu o meritai pentru ca tu ai rezolvat problema, nu eu. :) Si chiar ma bucur ca ai rezolvat-o.
Deci daca problema merge asa cum ai spus, inseamna ca ar fi mers si daca schimbai placa de retea a laptopului, sau conectai laptopul cu astfel de apatoare wireless: http://www.emag.ro/adaptoare_ethernet/c?ref=bc

PS: Imaginea data de tine nu functioneaza.