| DarkZone233 a întrebat:

PLSS HELPT ME:o2

Am un laptop Acer Aspire5541 cu procesor amd athlon ii 300m 2. 0ghz dual core 4 gb ram placa video 512 ati radeon 4550hd parca nu mai stiu exact insa intr o dimineata cand l am pornit ledul care indica hdd ul ca functioneaza nu se mai aprindea si ecranul palpaia la inceput si ramanea inchis doar butonul de pornire ramanea albastru insa invartea coolerul si mergea si hdd ul plss nu stiu ce are help mepuppy dog eyes astept raspunsurile voastre! O ZI BUNA!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Laptopul se incalzea tare de fiecare data cand il foloseai?
daca spui ca ai schimbat rami si hdd ma tem ca poate fi ceea ce am banuit. mai rau de atat placa.
pentru a incerca sa refaci lipiturile chipului video trebuie deschis laptopul, scoasa placa afara, iei o moneda, sau mai bine o placuta de cupru taiata patrat cam de 10 mm X 8 mm, aproximativ, adica sa acopere chipul si cu un ciocan de lipit incalzit il lasi in jur de 2 minute pus pe placuta de cupru ca sa induca caldura in chip si asa sa relipeasca toate contactele. atentie mare ca de asemenea e un proces ce poate sa iti distruga complet chipul daca il lasi prea mult sa incalzeasca. tot ceea ce faci daca incerci, faci pe pielea ta. poti avea noroc sau poate sa nu dea rezultat. in orice caz, daca acesta e defectul si nu e placa de vina, e unica speranta ce o ai. ca sa scoti chipul si sa il recositoresti e mult mai delicat si mult mai complicat, desi nu imposibil. totusi incearca poate gasesti pe cineva ce a mai facut asa ceva si te poate ajuta. important. nu folosi pistol de lipit deoarece emana camp magnetic. ciocanul de lipit e ideal. in you tube scrie daca vrei REFLOW CHIP VIDEO. o sa vezi diferite cazuri. ca ei in general folosesc pistol de aer cald, daca ai asa ceva poti folosi. Bafta.

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

In multe modele de Acer se dezlipeste grafica de pe placa. nu spun ca asta e in cazul tau dar din ceea ce ai scris e posibil ca acesta sa fie defectul. e un proces numit reflow, si da rezultate cam 80 % din cazuri. eu am resuscitat doua laptopuri acest mod. se induce caldura in chipul de video insa trebuie sa o faca cineva care a mai facut asta. cel mai sanatos e cu o moneda pe care pui ciocanul de lipit cald. e un ultim recurs, deci inainte incearca sa descartezi ca nu e o eroare de windows, de o conexiune rea, eroare de boot, de hdd, de rami.

| DarkZone233 explică (pentru gelu1970):

Am incercat am schimbat rami am pus alt hdd nu vrea s o ia de loc tot asa harul porneste ledul nu indica nimic. si ecranum se face la inceput de culoare neagra si pe urma revine la maroniul lui... deci ce ii pot face? daca e sa fie placa video? plss imi poti spune

| DarkZone233 explică:

Am incercat.i am schimbat rami i am pus alt hdd tot degeaba la fel face. hdd ul invarte ledul nu indica nimic si ecranul palpaie odata la inceput cand il aprind si ramane decat coolerul..imi poti spune ce i pot face plss

| DarkZone233 explică (pentru gelu1970):

Imi poti spune te rog cum trebuie sa procedez?

| DarkZone233 explică (pentru gelu1970):

Am incercat am pus o moneda d 20 euro centi si am tinut un "feon" cam la 2/3 cm deasupra placi si s a incins insa dupa ce l am pornit tot la fel nu mergea. oricum mersi mult

| gelu1970 a răspuns (pentru DarkZone233):

E temperatura prea mica in felul cum ai incercat. cositorul nu se topeste cu temperatura ce o da un uscator de par. ai grija ca poti deforma carcasa laptopului. in caz ca nu ai scos placa din laptop

| DarkZone233 explică (pentru gelu1970):

Am scos-o app am uitat sa mentionez ceva cand pun un cablu vga pc tot nu l ia monitorul si daca pun un mouse sau tastatura nu se aprind ledurile

| gelu1970 a răspuns (pentru DarkZone233):

Pentru ca nu functioneaza absolut nimic. neavand grafica nu starteaza. e normal sa nu iti recunoasca nimic. e ca si cum nu functioneaza. e aproape mort.