| mariusflorin90 a întrebat:

va rog careva care se pricepe sa imi explice si mie cam unde trebuie in bios sa intru pentru a seta cooler-ul sa fie pe quick&cool thinking ma refer ca sa nu mearga asaa pe direct ci sa se acomodeze la temperatura, cand e racoae la CPU sa aiba mai putine rotaii iar cand e mai cald la CPU sa se roteasca mai tare, nu stiu sa explic cum se numeste functia dar daca imi puteti explica ar insemna mult pentru mine;-) va multumesc tare mult si astept raspunsul vostru >:-

7 răspunsuri:
| WPP a răspuns:

Salut, ai sa gasesti aici pas cu pas tot ce trebuie sa faci ca sa rezolvi problema: http://www.ehow.com/how_6859244_change-cpu-fan-speed-bios.html Bafta!

| GabiDumitrescu a răspuns:

@WPP: Te-ai gindit ca poate omu' nu are fix versiunea aia de BIOS descrisa pe eHow?
@mariusflorin90: Ce placa de baza ai? Daca nu e ceva de prin 1995 sau mai devreme, coolerul ar trebui sa mearga in functie de cerinte oricum - desigur, trebuie ca si coolerul sa fie cu turatie variabila.

| Tagaso a răspuns:

Intri în bios de regulă cu tasta Del, cauți CPU setezi pe auto, dacă e altă valoare va mege tot timpul pe valoarea respectivă.

| mariusflorin90 explică (pentru GabiDumitrescu):

Data BIOS sistem 05/06/04
Data BIOS video 02/18/04
Tip BIOS Award Award Modular BIOS v6. 00PG
Mesaj BIOS Award MS8137C+ 05/06/2004
DMI Versiune BIOS 6.00 PG

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariusflorin90):

Sa intleg ca placa de baza e un Matsonic absolut antic? Cumva asta - http://www.microbytes.it/Motherb/MS/ms8137c.htm? In cazul asta, mi-e teama ca nu prea ai ce ii face, decit sa cumperi un cooler nou de bun simt - din fericire, inca se mai gasesc, vezi asta - http://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-cooling/copper-silent-3/

| mariusflorin90 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aceasta e o unitate veche primita de la o matusa care si ea o avea de mult timp, acum foloseste un laptop mai performant decat unitatea asta thinking in schimb eu mai am o unitate mult mai buna care merge si windows 7 pe ea :-D

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariusflorin90):

Aha, deci nu m-am inselat privitor la placa de baza. Daca e mai vechi, in principiu ai doua surse majore de galagie - sursa si coolerul procesorului. Ramine sa decizi tu daca merita schimbate sau nu...