| MDSanonim a întrebat:

vreau sai m ifac un calculator de la 0 si nu pricep o chestie compatibilitatea dintre placa de baza si procesor.Am inteles ceva de un socket dar cu mstiu care e scoektul cand ma uit la detalii.Imi puteti da ex de o placa de baza si un procesor ca sa stiu de ex adica sa imi dati lin ksa vad daca am priceput? Plswinking dau funda!

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai scrie in detalii care e socketul! Trebuie sa iese si o mana sa-ti dea una dupa ceafa ca sa vezi? Asa ceva...

| dannyel86 a răspuns:

In descrierea placii de baza se face referire la CPU. Acolo sunt datele despre procesor si despre ce socket este vorba.
https://en.wikipedia.org/wiki/CPU_socket

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La procesor de exemplu are socket 1150 si placa de baza trebuie sa suporte socket 1150, la ram la fel e ram ddr, ddr2, ddr3 si placa de baza trebuie sa suporte una din ele, la video e pci express si placa de baza trebuie sa aiba pci express, dar cand faci un calculator daca iei placa de baza atunci cauti la ei pe site ce procesoare suporta si dupa cumperi procesor, daca vrei un anumit procesor atunci cauti o placa care il suporta

| MDSanonim explică:

Eu nu am vazut nici unde uitati ce imi apare mie :

Producator Intel
Socket 1150
Numar nuclee 4
Numar threaduri 4
Frecventa (GHz) 3.2
Frecventa turbo (GHz) 3.4
Intel Smart Cache (KB) 6144
Tehnologie de fabricatie (nm) 22
Mod operare (biti) 64
Grafica
Suport grafic Da
Model Intel HD Graphics 4600
Frecventa (MHz) 350
Frecventa maxima (MHz) 1100
Informatii suplimentare
Cooler Da
Consum (W) 84
Garantie
Garantie comerciala 36 luni
Garantie de conformitate 24 luni

| vidii a răspuns:

Tu ai venit sa faci pe troll-ul?
Procesor INTEL, si sub? Nu cumva scrie SOCKET 1150, chiar tu ai scris ....asa ceva...

| MDSanonim explică (pentru vidii):

Ou doamne, chiar imi pare rau sunt cretin rau nu am vazut dar cum sunt socketurile compatibile adica de ex placa de baza trebuie si ea sa aiba un socket 1150