| yomaxx a întrebat:

vreau sa imi cumpar un phenom x4 960t cu 95w tdp.placa mea de bqza suporta si ea 95w max. daca overclokez de la 3ghz la 4ghz...conaumul creste la 125w.suporta placa de baza?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Posibil sa suporte, insa se cedeze in timp. Nu e recomandabil sa risti. Ce placa de baza e?

| yomaxx explică (pentru KodrutZ):

Msi gf615-p33 1.2

| KodrutZ a răspuns:

Daca e MSI, cel mai bine e sa te interesezi pe forumul oficial sau sa te uiti la ei pe site daca cumva cu o versiune mai noua de bios nu suporta TDP mai mare. Oricum ai lua-o, placa o sa fie suprasolicitata dupa ce ii faci OC... plus de asta, nu stii dinainte daca o sa iti duca OC la 4GHz stabil.