| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să îmi duc laptop-ul Dell la service ca să schimb SSD-ul cu unul mai mare.
Le voi spune să îmi mute toate datele pe SSD-ul nou, dar vreau să pun parolă la Windows ca să nu poată umbla nimeni.
În aceste condiții se mai pot transfera fișierele și aplicațiile? Mă simt destul de vulnerabil dacă ar trebui să dau și parola.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La service...

| Mirel4412 a răspuns:

Ei daca vor pot sa ti conecteze vechea stocare la alt pc si sa-ti copieze TOT fara nici o parola. Sau sa iti bage virusi, gen keylogger, care iti copiaza parole. Asa nu am mai face nimic in viata, la medic cand te duci ti-e frica sa iti dai tricoul jos ca poate te gadila?

| PainTech a răspuns:

Pot sa copieze si fara parola (acum depinde si de metoda prin care vor sa faca copierea, dar teoretic ar putea).

Totusi nu inteleg cu ce te ajuta parola respectiva, daca vor sa vada fisierele le pot vedea si fara parola.

| doctorandus a răspuns (pentru PainTech):

Poate se referă la BitLocker. Cu ăla nu se poate copia nimic de pe disc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Nu vreau să vadă parolele și datele cardului.

| flixbuster a răspuns:

Parola la Windows e apa de ploaie daca nu ai storage criptat. Daca ai storage criptat singurul mod de a muta ceva este bit-copy intre cele doua storage vechi si nou si nu se poate verifica daca merge la final. Te cam afli intr-un cerc vicios. Ai nevoie de cineva care sa-ti faca migrarea cu tine de fata - la tine sau la el - dar asta se plateste in mod normal la ora nu la operatiune.

| Balalau95 a răspuns (pentru doctorandus):

Esti SIGUR ca nu se poate copia NIMIC de pe disc?!?
eu zic, ca, fara parola de bitlocker nu poti vedea nici o informatie stocata criptat, dar o partitie se poate clona binemercic pe noul calculator:
https://www.ubackup.com/clone/clone-bitlocker-encrypted-disk-4348.html

si pentru cel care a intrebat: in afara de bitlocker, care cripteaza toate datele, o parola de windows nu protejeaza un ssd scos si bagat in altceva, iar in locul tau as face altfel:

i-as pune sa imi scoata ssd-ul si sa mi-l dea, apoi sa puna ssd nou si windows nou, apoi poti sa iti cumperi un rack extern in care sa pui ssd vechi si sa iti copiezi datele de pe el, asa nimeni in afara de tine nu iti poate accesa datele
un rack extern costa si 22 de lei:
https://www.emag.ro/......priceasc/c

| doctorandus a răspuns (pentru Balalau95):

Intr-un fel sau altul programul trebuie sa obtina cheia de decriptare. Mersi, asa pot si eu. Omul voia sa-i copieze discul fara sa-i afle cheia.

| Balalau95 a răspuns (pentru doctorandus):

Si ti-am dat un link care dovedeste foarte clar ca SE POATE...

FARA cheia de decriptare

este o idee foarte gresita despre criptare, sunt multi care considera ca daca un lucru e criptat si nu poate fi citit in clar, atunci nici nu poate fi copiat, fara sa il decriptezi... poate fi copiat binemerci asa cum e criptat

| doctorandus a răspuns (pentru Balalau95):

Mie-mi spui? Daca am un fisier RAR cifrat pot face o mie de copii fara sa cunosc parola.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Balalau95):

Problema este că nu știu dacă să am încredere în Aomei Backup.

| Balalau95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, ti-am dat o solutie, nu trebuie sa ai incredere in nici un soft, trebuie doar sa cumperi un rack extern si sa nu lasi ssd-ul vechi la service

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Balalau95):

Mulțumesc.