| Ionutqwe a întrebat:

Salut zilele, astea m-am gandit sa cumpar un calculator de gaming, eu de 2 ani detin un laptop i3 generatia a 11 fara placa videoc.Dar vreau sa stiu parerea voastra, voi putea juca si Read Dead Redeption 2? Pe acest pc Gaming Galdius V3, Intel Core i5 8500 3GHz, Asus H310M-R, 16GB DDR4, SSD 256GB, HDD 500GB, RX 580 8GB DDR5

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da, va merge bine. Am și eu un PC similar scos la vânzare cu 1600 lei, doar că eu am SSD de 960GB i5 9500f RX480 8GB. Pe acest PC îmi merge RDR2 cu 70-80fps pe High.

Vreau să-l dau la acest preț ori îl dau cadou nepotului meu.

| NLS a răspuns:

Pe efecte grafice date la minim da, si cel mult pe rezolutie 1080.

Placa video va tine, ca e RX580,
procesorul e si el in grafic, 6 nuclee pana la 4. 1GHz,

DAR
1)
placa de baza (cu chipsetul H310) e o bomba cu ceas. Adica nu e facuta sa sustina OC, sau o suprasolicitare a procesorului.

2)
Sursele folosite pe calculatoarele preasamblate omoara de obicei placile de baza (si procesorul).

Intreaba ca idee vanzatorul ce sursa are PC-ul dorit de tine. Modelul exact, nu doar numele brandului.
Daca e un brand cu renume, e ok.
Daca scrie pe ea Aerocool, Deluxe, Rasurbo, Rhombutech, Floston, FSP, Inter-Tech, Gamermax, Kolink, Riototo, RPC, Sharkoon, Spacer, Xilence, XPG, etc e doar chestie de timp pana o sa vezi fum iesind din PC.
Exista si altele slabe, dar nu chiar "bombe": Segotep, Gamdias, nJoy, Super-Flower, Inaza...

PS: watii inscrisi pe sursa conteaza doar partial.
Pentru ca exista alte lucruri mai importante decat ei.
La sursele noname si ieftine (de la producatori ca acestia insirati mai sus), oricum tot ce scrie pe sursa e minciuna si nu se regaseste sub capota.

Conteaza numele producatorului, iar apoi, amperajul pe linia de 12V (de unde se alimenteaza placa video si procesorul) si apoi watii.

Certificarea 80+ nu arata cat e de performanta, sigura si trainica sursa, doar cat de neeficienta este (cat curent pierde din cel luat de la priza).

Deci dintre o sursa Corsair cu certificare slaba (80+ Bronze) ce are randamentul 85% de exemplu,
si o sursa Spacer, cu certificare 80+ Gold (randament 89% de exemplu),
trebuie sa alegi brandul mai calitativ, adica Corsair, nu certificarea mai buna.

3)
ce racire are pe procesor? anemia aia de cooler Intel stock?
Atunci chiar nu indrazni sa joci altfel decat pe detalii minime.

4)
carcasa are mesh (sita, gauri) in partea din fata? Cate ventilatoare are?

De aceea, e mult mai bine sa iti cumperi un PC SH, dar care a fost facut de cineva pe componente, si a pus in el o placa de baza cu chipset mai calitativ, si o sursa de la un brand de calitate.

Gasesti pe forumul mygarage.ro, in partea de jos,
o sectiune de vanzari.
Sau cauta alte magazine care iti indica clar ce sursa au pus in sistem, si unde vezi un chipset mai bun la placa de baza.
Cele care incep cu H sunt cele mai slabe (H310, H510, H610, etc)

Urmatoarele au de obicei litera B.