| ionutz40 a întrebat:

Salutare! ..Am o imprimanta HP 3835 și nu îmi recunoaște cartușul color..am verificat pe alta imprimanta și cartușul este ok..cartușul este original.A mai întâlnit cineva aceasta problema?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Verifica contactele din imprimanta in locul in care se introduce cartusul. Daca sunt murdare de cerneala, nu e exclus sa apara erori. Curata zona, daca e nevoie. Apoi sterge contactele cu o carpa moale umezita cu spirt si asteapta putin sa se usuce (5-10 minute, nu mai mult).
Daca asta nu rezolva problema, poti incerca o resetare a imprimantei: in timp ce este pornita, scoti cablul de alimentare de la spate, precum si cablul usb (daca e conectata la pc/laptop). Apoi scoti alimentatorul din priza si lasi imprimanta in repaus 30 de minute. Toata aceasta procedura se face cu cartusele in imprimanta, pentru a nu risca sa se usuce cerneala si sa se infunde capul de printare.
Conectezi din nou cablurile la imprimanta si vezi daca problema mai apare.

| sierra1 a răspuns:

Curata contactele locașului cartușului cu un tampon si putin spirt apoi spui un tatăl-nostru și incerci incă odată

| ionutz40 explică (pentru dannyel86):

Am incercat toate astea dar fara nici un rezultat ..am dezactivat și protecția cartușelor dar nu vrea să-l recunoască.îmi tot spune că este instalat incorect