| marianboy a întrebat:

Salutare!

Am si eu o mare nedumerire si este urget!

Cum pot elimina dintr-o lista de cuvinte in excel, doar cuvintele care contin o anumita fraza? Spre exemplu: "televizor second hand" Cum pot elimina toate cuvintele care contin "second hand"?

Va multumesc anticipat si dau funda!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

De exemplu poti face asta folosind functiile text. Inserezi o coloana nou si folosesti functia "find" pentru a gasi textul care vrei sa il elimini. Dupa ce ai extins functia la toata coloana, ordonezi intregul tabel dupa aceasta coloana si apoi elimini randurile care sunt in plus.

6 răspunsuri:
| Orha_Andrei_1989 a răspuns:

Nu inteleg intrebarea. Frazele contin cuvinte, dar un cuvant nu poate contine o fraza

| Zenithf a răspuns:

Dai cautare si inlocuire, poti inlocui cu altceva, sau daca la inlocuire nu scrii nimic, iti sterge pur si simplu cuvintele date sa le inlocuiasca.

| Zenithf a răspuns:

Dar vezi ca facand cum am zis eu, tergi numai cuvintele respective, nu si fraza in care sunt ele. Daca vrei sa stergi si fraza, dai cautare si stergi totul manual.

| marianboy explică (pentru regis):

Multumesc mult! A fost de mare ajutor happy

| marianboy explică (pentru Zenithf):

Lucrul asta stiu sa il fac, dar ideea este ca in cealalta coloana se afla un numar asociat cuvantului care contine "second hand" si as dori sa sterg tot randul. M-am descurcat in cele din urma. Multumesc pentru raspuns!

| marianboy explică (pentru Orha_Andrei_1989):

Ma rog, am formulat gresit. Voiam sa spun ca am nevoie sa elimin randurile care contine frazele cu "second hand", dar am reusit in cele din urma.