| Bossmen a întrebat:

Salutare, as dori asa sa va intreb in general daca merita sa iei un procesor amd inloc de Intel pentru a investi mai mult in placa video( Nvidia evident )?

6 răspunsuri:
| Unici a răspuns:

Salut! Eu spun sa iti urmezi instinctul, dar ai grija!

| CodeNameAlpha a răspuns:

Daca prin amd te referi la ryzen, categoric da, merita.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Unici):

Omul are nevoie de sfaturi legate de calculatoarea, nu de viata.

| Goldenboy97 a răspuns:

Ce buget ai?

| Bossmen explică (pentru Goldenboy97):

In jur de 4000 de ron dar nu sunt sigur daca peste vreo 2 sau 3 luni de aceea intreb " in general ".

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Bossmen):

Da, e ok, da trebuie sa tii cont de o anumita proportie. Ex: Nu e bine sa pui o placa video de 25mil langa un procesor de 5mil pentru ca apare asa zisul bootleneck, cand performanta placii video este limitata de puterea slaba de procesare.
Seria ryzen, este o serie reusita. Eu iti recomand, inainte sa-ti faci sistemul, sa deschizi un post pe mygarage. O sa te ajute baietii, au experienta in domeniu.