| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Imi doresc sa ajung Graphic Designer.
E cineva care ma poate ajuta? Ca mentor sau ceva de genu sa incep sa lucrez in domeniu.
Eu folosesc de 2 ani Photoshop si illustrator.

11 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Graphic Designer.Aici are doua intelesuri termenul.Ori este cel care are o lagatura stricta cu web-ul aka web graphics aka Photoshop sau Designer Grafic, cel care se ocupa cu designul anumitor "lucruri" daca se pot numi asa.

Daca te referi la Photoshop, nu e nimic special la acest tip de design, trebuie sa sa te auto-inveti, ani de zile(3ani de antrenament PS).
Dupa care ar trebui sa iti fie simplu.

O facultate de arte te ajuta sa iti concepi propriul design, te invata multa teorie etc.Chestia asta cu Graphic Desginul e ca si mersul pe bicicltea.La inceput iti rupi hainele de la cazaturi dupa care iti dai drumul si devii expert.

Sper ca iti este de folos.

| danbnz a răspuns:

Arata-mi si mie ceva lucrat in PS sau Illustrator!
Poate ma indur sa te ajut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Sigur,iti arat da-mi mesaj te rog cu niste date de contact. Un mai-l sau ce utilizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa-ti un portofoliu, si iti faci cont pe freelancer. Daca esti bun, gasesti proiecte imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce-ai lucrat pana acum? ai ceva portofoliu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da am, am si cont dar nu stiu sa utilizez site-ul sad Putem vorbi altundeva? Iti pot trimite pe email ce am lucrat pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru QElenaBoghiu):

Mercii pentru sfaturi happy Ideea e ca eu desenez de mic(deja am format totul despre tehnica ) o facultate nu m-ar ajuta foarte mult.Iti pot spune mai multe detalii, daca vrei sa ma ajuti putem vorbi altundeva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca desenezi calumea, de ce nu inveti sa faci tatuaje, si te angajezi la un salon?
Cumperi aparatele, ca nu sunt scumpe. niste sorici, si faci pe sorici la inceput happy
Si castigi mult mai multi bani happy un tatuaj pe toata mana, un sleeve, costa intre 800 si 1600 ron happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aham mercii pentru sfat. foarte fain o sa ma interesez happy. Dar spuneai mai sus sa arata un portofoliu. Dacaimi dai mesaj cu niste cu un email ceva iti voi arata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu trebuie sa imi arati mie.
Sunt o gramada de anunturi de angajare, si toti angajatoriii, iti vor cere sa vada un portofoliu cu ce ai lucrat.
Pune-l la punct pe ala, si o sa fie ca un cv.
Nu stiu daca ti-as recomanda sa faci cont pe freelancer pentru ca acolo platesti bani, si sunt si f multi tepari.
Daca cineva pe aici lucreaza ca freelancer, sunt sigur ca te poate indruma mai bine ca mine.
Nu recomand freelancer sau daca totusi iti faci cont acolo, si gasesti ceva de lucru, pe baza la portofoliu tau, si pe ce ai lucrat, ceri banii inainte sa te apuci de proiect sau macar un avans.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Eu ti-am trimis....pe email