| Dorean a întrebat:

Salutare la Toti! ajutati-ma va rog frumos sa fac o alegere buna, vreau sa-mi cumpar un fix obectiv nikkor, (dar din pacate nu ma pot decide care e mai bun?)Nikkor DX 35mm f/1.8G AF-S sau Nikkor 50mm f/1.8G AF-S Va multumesc din suflet happy

Răspuns Câştigător
| Helppy a răspuns:

Salut Dorean,
Sunt bune amândouă, însă 50 mm spre deosebire de 35 mm are plaja focală mai mică iar 35 mm, mai mare. Cred că, cunoști noțiunea de "plajă focală" din moment ce deții un DSLR. 50 mm e "pro" ca să zic așa la un obiectiv de 800-900 lei, perfect pentru portrete, creând acel bookeh (separarea subiectului de fundal). Obiectivul de 35 mm este și el la fel de bun, luminos, însă avantajul cu acesta este că, cuprinzi mai mult în cadru. Mulți prieteni mi-au zis că, dacă dețin 18-55 de kit, să nu mai stau pe gânduri și să îmi cumpăr direct 35 mm. Acum faci ce vrei. Baftă!

1 răspuns:
| Dorean explică (pentru Helppy):

Multumesc mult pentru raspuns dar totusi mai vreau sa-mi mai dai citeva detalii care totusi ai alege tu daca ai fi in locul meu? 50mm sau 35mm?