| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Sunt in cautare de laptop, dar unul bun. Dispun de un buget foarte bun, dar nu pot lua un sistem PC deoarece am nevoie neaparat de mobilitate.
Am foarte multe softuri de inginerie la care in final am nevoie sa randez si sa las programul sa faca calculele finale si majoritatea se bazeaza pe CPU. De asemenea necesita si mai mult ram. (Autocad mep, Magicad, Revit, Dialux evo, Relux, putin Catia, etc)
Macbook pro iese din discutie deoarece programele principale sunt doar pe Windows. Cine a folosit, merita masina virtuala daca iau Macbook?
Acum oscilez intre Lenovo Legion 7 si Asus Rog Strix. Vreau pareri sau sugestie de laptop. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti sugerez un laptop cu o configuratie profesionista, dedicata asemenea proiecte:
- CPU: Intel I9 sau I9 Expert, (de exemplu Intel® Core™ i9-10980XE Extreme Edition )
- Memorie RAM cel putin 32Gb
O asemenea configuratie ar fi excelenta:
https://www.avstore.ro/......ws-11-pro/

| Brizbriz a răspuns:

Pentru randare masina virtuala mananca rahat, si macbook mananca rahat, pentru ca au performante scazute, sau costa de te doare RAU

eu as lua Lenovo, nu Asus