| anonim_4396 a întrebat:

Am început să fac un program în C++, dar am întâmpinat niște dificultăți așa că mă adresez vouă.
Treaba stă în felul următor:

Vreau să fac un program de tip STRUCT masini, care sa cuprinda:
-marca;
-model;
-culoare;
-combustibil;
etc.

Voi memora 10 masini cu caracteristicile de mai sus (marca,model, cloare, combustibil).
După ce memorez aceste mașini am nevoie de un alogoritm care să facă următorul lucru:
Eu voi introduce de la tastatura niste caracteristici ale unei masini, iar in functie de caracteristicile introduse, algoritmul va căuta prin cele 10 masini memorate și îmi va afișa mașina cu caracteristicile respective.
Cum trebuie memorate cele 10 masini si cum pot face algoritmul de cautare si afisare?

Am vrut să pun si partea din cod pe care am scris-o, dar acest site va afisa codul doar pe bucati.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti pui codul aici

https://pastebin.com/

Memorarea o faci intr-un vector / array de structuri de tipul masina. Eventual daca vrei sa persite salvezi datele intr-un fisier.

Cautarea cea mai simpla o faci parcurgand vectorul cu structuri masina si compari elementele cu ceea ce vrei tu sa cauti

| Ineys a răspuns:

Struct masini{
};

masini masina[10];

for(i>masina[i].marca>>masina[i].model etc

Asa in mare.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

A da, desigur ca mi-a modificat ce am scris. O sa folosesc mai multe cuvinte.

Dupa ce declari array-ul, creezi un for cu care citesti pentru fiecare "masina" ( masina[i] ) campurile din structura.

for de la i pana la 10 ( sau cat vrei tu )
citesti masina[i]. marca, apoi masina[i]. model si tot asa

| JeKyLl a răspuns (pentru suntserios):

E bine cum am făcut memorarea?
struct masini Audi1 ={"Audi","A4",2005,"negru","diesel",1.9,116,"E4"};

| sierra1 a răspuns:

"Cum trebuie memorate cele 10 masini"

de exemplu:

https://imgur.com/a/UW1LtNR

| JeKyLl a răspuns (pentru Ineys):

Poți te rog să scrii codul din nou publicândul aici https://pastebin.com/ ca să-mi pot da seama mai bine?

| JeKyLl a răspuns (pentru sierra1):

Am uitat să precizez. Memorarea nu o fac în timp real de la tastatura, ci o fac să rămână permanent în cod.Nu știu cum să mă exprim exact.Caracteristicile celor 10 masini să fie introduse în cod și să rămână permanent acolo.

| sierra1 a răspuns (pentru JeKyLl):

E ok cum ai făcut (deși ineficient - de ce nu le incarci dintr-un fișier?)

| sierra1 a răspuns:

"Am început să fac un program în C++"

de curiozitate: unde faci programare folosind citiri/scrieri cu format?

| JeKyLl a răspuns (pentru sierra1):

Nu lucrez la nicio companie dacă la asta te referi. Programele pe care încerc să le fac sunt din proprie inițiativă.Mai bine spus pentru a,, exersa,, programare.

| sierra1 a răspuns (pentru JeKyLl):

Elev, student sau doar amator?

| JeKyLl a răspuns (pentru sierra1):

Amator.

| sierra1 a răspuns (pentru JeKyLl):

E de apreciat in cazul ăsta!