| justme0096 a întrebat:

Se pot folosi in html variabile structuri repetitive/decisive ca in c++?

Răspuns Câştigător
| babyalexa a răspuns:

Da, scripturile se includ in HTML.

Mai concret, orice limbaj de programare pentru site-uri GENEREAZA Html. Tot ce vezi tu pe orice site este HTML.

Poti include scripturi JavaScript in fisiere. html

Poti include fragmente de php in fisiere HTML numai daca le schimbi extensia in fisier.php.

Uite un exemplu:

http://webdream.ro/tpu/

Salveaza codul asta intr-un fisier index.php si ruleaza-l pe un server.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

HTML dupa cum ii spune si numele este un Markup Language ceea ce inseamna ca nu poti folosi ceea ce spui tu. Pentru ce vrei tu exista php.

| Hadden a răspuns:

HTML e numai de design, partea de scripting o poti face folosind JavaScript (seamana cu C-ul) sau PHP.

Pe scurt: nu.

| justme0096 explică:

Dar pot include scripturi in html?

| babyalexa a răspuns:

:( Nu ma lasa sa includ fragmente de cod... uite ca am pus aici:
http://webdream.ro/tpu/

| jeek0 a răspuns (pentru Hadden):

Css e pentru design. html e markup