| alexboss5555 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum se numeste cablul cu care conectez calculatorul la televizor si cam cat costa.

7 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

In primul rand precizeaza ce TV si placa video ai. Apoi vedem ce cablu iti trebuie.

| Lzz a răspuns:

Cablu se numeste HDMI.Pretul este de cam scumpicel(pornind de la 30-40 lei in sus). Insa pentru a alege un cablu potrivit trebuie sa te uiti in cartea televizorului sa vezi ce tip de mufa are pentru conectare.Toate cele bune. Funda?

| DANI_1590 a răspuns:

Se numeste VGA pentru calculatoare mai vechi si pentru pc-uri mai noi HDMI (nu neaparat) dar conteaza si ce mufa are televizorul in spat ca daca e vechi poate sa aiba doar SCART si AV-uri.

| alexboss5555 explică (pentru IulianP):

Televizorul e Samsung si e vechi, dar nu am vazut ce Samsung e, si nu mai am nici cutia sau manualul de la TV, iar placa video de unde pot afla cum se numeste?

| IulianP a răspuns (pentru alexboss5555):

Uita-te la TV si placa video si vezi daca ai asa ceva: http://www.tvieftin.ro/wp-content/uploads/2010/09/mufa-hdmi.jpg

| Lzz a răspuns (pentru alexboss5555):

Pentru placa video : deschizi pc..intri in RUN, scrii acolo dxdiag(ti se va deschide o fereastra) iar pe al 2 buton de sus numit DISPLAY (apesi pe el) si gasesti acolo numele placi si caracteristicile).

| alexboss5555 explică (pentru IulianP):

Nu am nici la TV nici la placa video