| nicolass27529 a întrebat:

Sunt in disperare am aruncat un pix cu forta de parchet si si spart si sa murdarit peretele grav cum pot sa dau jos petele, profesoara mi-a spus sa dau cu var dar exista alte metode va rog eu nu imi spuneti ca sa dau cu var o alta metoda, dau funda

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ori dai cu var, ori apelezi la magie. Recomand pe Vrăjitoarea Cireșica - adevărata și singura nepoată a Mamei Omida. laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Ia un burete, inmoaie-l in apa cu detergent de vase si stoarcel cat sa fie umed cu spuma. Sa nu fie ud leoarca ca mai tare imbibi peretele cu apa. Si insista pe frecat zona. Daca nu se duce si tot se vede, atunci trebuie sa dai cu var.

| Furnicuta000 a răspuns:

Iti zic eu ceva ce merge 100%. Daca peretele e vopsit cu lavabil, ia de la Pepco bureti magici, asa se numesc, costa 5 lei si sunt 4 bureti in pachet. Am sters cu aia orice si s-a curatat, pete de orice de pe perete, nu a existat sa sterg ceva cu burete magic si sa nu se curete. Trebuie doar umezit cu apa si atat

Bula
| Bula a răspuns:

Platesti re-zugravirea clasei.

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să dai tu cu lavabilă. Nici nu cred că ai tu voie să faci asta. În cel mai rău caz părinții vor plăti o amendă, reparația la școală, iar ție ți se va scade nota la purtare.
Dar dacă vrei să nu se întâmple toate astea, există vopsea lavabila la 1 litru, și costă în jur de 10 lei. Nu trebuie să o mai diluezi cu apă. Mai iei și o pensulă mică de 3cm lățime ce costă 5 lei. Și dai pe perete. Scapi mai ieftin. Și nu trebuie să-ți fie rușine; că nu dai toată clasa. Dar trebuie ca să cureți cât de cât peretele de pasta de la pix. După aproximativ o oră după ce ai dat cu acea vopsea lavabila, mai dai încă odată. La început ți se va părea că parcă nu ai dat deloc cu lavabilă; dar după ce se va usca, va apare bine. Și după ce mai dai încă odată după o oră, se va vedea și mai bine.
Nu ai cum să te murdărești. Peretele să fie uscat mai înainte. Întrebi la magazin cum se desface cutia de vopsea lavabila, deoarece cutia are o metodă de siguranță, o chestie mică de plastic ce trebuie ruptă; este un fel de sigiliu ca să nu se desfacă singură.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca peretele e patat cu cerneluri, fii sigur ca e patat pana la tencuiala. Tot la tencuiala ajungi cu buretele magic si cu ce mai vrei tu.
Sigur, in prima instanta trebuie spalata/stearsa zona (carpa, burete, nu conteaza).
Apoi mai multe maini de var ca sa acopere pata.

Pe viitor sa-ti fie invatatura de minte sa nu-ti mai versi nervii in felul asta, nici la scoala, nici acasa, nici altundeva.