| KLiNK a întrebat:

TPU, hard diskul meu de la laptop se incalzeste mai mereu si ajunge pana la 56 de grade celsius cand e cald afara. Este vorba despre un hard disk Samsung HM250Ji. Acum sta calm la 43 de grade, dar peste o ora o sa inceapa caldura.
Vreau sa stiu daca aceste modele sunt rezistente la caldura si ce trebuie sa fac ca sa nu se mai incinga.

Răspuns Câştigător
| andyeyes99 a răspuns:

E un laptop, normal ca se incalzeste.Nu-ti face griji, in bios sunt niste setari facute special pentru a evita situatiile neplacute datorate supraincalzirii.Si la vremea asta de zici ca a venit vara e si mai si. Daca va sari de temeratura presetata de cei care au facut laptop-ul acesta se va stinge automat fara sa ti se strice nimic. Pentru a-ti mai scadea temeraturile nu tine laptop-ul direct pe birou chiar daca e plat pune niste carti sub el dar vez sa nu astupi gaurile pe unde isi trage aer si ar fi bine sa il si desfaci sa il cureti. Sper ca te-am ajutat

1 răspuns:
| KLiNK explică (pentru andyeyes99):

Mersi. In aida64 imi arata ca temperatura presetata este de 100 grade. Si hard diskul il pot folosi fara probleme pana in 67 de grade celsius big grin. Si eu care imi faceam griji laughing