| QuickShifter a întrebat:

Vreau sa instalez win XP pe un PC care are hard disk-ul pe SATA. Stiu ca trebuie sa integrez cu nLite driverul sata de pe cd-ul placii de baza, la fel am facut tura trecuta. Problema e ca nu mai gasesc acel CD iar calculatorul nu mai porneste deloc. Daca ii scot HDD-ul si il montez pe un alt PC am vreo sansa sa gasesc driverul printre fisierele windows-ului vechi? Daca da, cum?

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

In primul rand ar trebui sa poti intra in windows si dupa trebuie sa rulezi utilitara asta http://downloadcenter.intel.com/......esult.aspx si la I/O Controller iti arata modelul. alta solutie ar fi daca in BIOS ai optiunea de a emula IDE la HDD (in loc de AHCI) ca sa poti instala windows-ul fara drivere dupa care sa-l refaci AHCI si sa instalezi driverele necesare in windows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica nu mai porneste pc-ul deloc? eu nu stiu ce drivere trebuie sa instalezi, ca sa poti reinstala windowsul.

| al3xander a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca se refera ca numai intra in windows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa rulezi nimic, exista o galagie de cd-uri cu win xp cu suport pentru SATA. Le gasesti cu doua click-uri pe internet.

Asta, desigur, in cazul in care nu ai busit ceva la calculator si va trebui sa faci un recover la HDD sau un reset de BIOS.

Ideea e ca daca nu va pricepeti la calculatoare, apelati la un prieten, incercand dupa ureche sa reparati/configurati un calculator nu veti reusi decat sa complicati lucrurile.